Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Další krok Slévárny litiny ke zlepšení životního prostředí
Další krok Slévárny litiny ke zlepšení životního prostředí

Na minimum klesla prašnost v okolí provozu Slévárny litiny MOTORu JIKOV Slévárna a.s. v Českých Budějovicích díky investici do nového odsávání pískového hospodářství. Ta vyšla společnost na 13,2 milionu korun. Pokles emisí prachu prokázaly březnové testy. Ve slévárně litiny pracuje 76 lidí.

„Zlepšení pracovního prostředí pro naše zaměstnance je markantní. Zároveň chceme provozovat slévárnu s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Investice do odsávání z hlediska příjmů nepatří mezi produktivní, přesto jsme do ní šli. Přiznám se, že mi vysoká prašnost v provozu dělala starosti. Dnes je však pracovní prostředí na špičkové úrovni,“ řekl generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Ve zlepšování pracovního prostředí i vlivu na přírodu bude MOTOR JIKOV Slévárna a.s. pokračovat i letos. „Investice do technologie odsávání pískového hospodářství, dvou tryskacích strojů a broušení na dvanácti bruskách činila 12,6 milionu korun, dalších 0,6 milionu jsme museli investovat do stavebních prací, elektrorozvodů a rozvodů vzduchu. Na tento rok jsme připravili druhou etapu investice za 5,5 milionu korun, která zahrnuje odsávání na středofrekvenčních pecích a odsávání formovací linky Disa, které zároveň slouží jako ochlazování odlitků,“ uvedl ředitel divize Slévárna litiny MOTOR JIKOV Slévárna a.s. Radek Mach.

Nová technologie umožňuje vracet odsávaný vzduch zpátky do hal, díky tomu výrazně klesla environmentální zátěž provozu. „Zároveň by se to mělo projevit dalšími úsporami za teplo v zimním období, odpadne povinnost měření emisí a následně nákup emisních povolenek,“ řekl Radek Mach.

Technologii dodala firma Herding, Technika životního prostředí, která používá vlastní patentovanou technologii filtračních lamel, které mají životnost deset až patnáct let. Zařízení je rozděleno do tří bloků, to znamená, že i v případě poruchy jednoho či dvou bloků je slévárna schopna provozu bez environmentální zátěže okolí. Pět výduchů z mokrých odlučovačů, které mohli lidé na střeše slévárny vidět z okolí, zmizelo a nahradily je tři jednoduché výduchy, které budou využívány pouze v letním období.