Zvýšení výrobní kapacity, snížení obráběcích časů, vyšší produktivita práce a menší závislost na lidských zdrojích. Takové jsou výhody automatizované výrobní buňky, kterou uvádí do provozu v MOTORU JIKOV Strojírenská a.s, divizi Obrábění.
Investice do celého zařízení dosahuje částky šedesáti milionů korun. Jde o největší letošní investici v rámci společností holdingu MOTOR JIKOV GROUP.
„Zvyšování technické úrovně a zavádění robotizace je součástí strategie holdingu. Automatizované pracoviště odpovídající nárokům Průmyslu 4.0 nám umožňuje efektivnější výroby s nižšími náklady. Můžeme tak snáze uspokojit nároky našeho odběratele směrem ke snižování cen,“ uvedl generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
„Linka bude sloužit pro obrábění, odjehlení a montáž závitových vložek a nýtů pro díly Valve Housing a Retarder Housing, které dodáváme našemu největšímu zákazníkovi švédskému výrobci nákladních automobilů Scania,“ informoval ředitel divize Obrábění Milan Vančata.
„Dosud obrábíme tyto díly na stávajících horizontálních centrech Mori Seiki a všechny ostatní operace provádíme ručně,“ vysvětlil Milan Vančata. Součástí celé linky jsou dvě horizontální obráběcí centra MAKINO a61, stanice pro odjehlení, stanice pro montáž závitových vložek a nýtů.
Celé pracoviště je obsluhováno dvojicí robotů Kawasaki. Součástí dodávky je i komorová pračka Kraintek, kterou již nyní Soběslavští používají pro praní i řady dalších hliníkových odlitků, především pro automobilku Scania.
„Na realizaci celé akce se podílí specialisté z několika firem a zemí, je to technicky velmi náročná aplikace a pro všechny zainteresované to je výzva a zároveň škola. Na zprovozňování se samozřejmě podílí i naši technici a inženýři, kteří aktivně spolupracují na řešení problémů, které přináší proces oživování,“ zdůraznil ředitel divize Obrábění MOTORU JIKOV Strojírenská a.s. Milan Vančata.