Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Další šance pro studenty. VŠTE zavedla předmět slévárenství
Další šance pro studenty. VŠTE zavedla předmět slévárenství

Nový volitelný předmět tlakové lití rozšířil od nového semestru studijní nabídku českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické.
„Technologie lití kovů pod tlakem je součástí oboru Strojírenství a připravili jsme ji na základě poptávky společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Studenti tím dostali další možnost uplatnění. Kromě skvělého propojení s praxí mají zázemí také v našich laboratořích. V nich lze provádět analýzy struktury kovu a jejich chemického složení. To slouží k ověřování kvality výrobků,“ vysvětluje docent Ján Kmec, garant oboru a vedoucí Katedry strojírenství VŠTE.

Pro strojírenský holding MOTOR JIKOV GROUP, jehož součástí je i tlaková slévárna, to je velká pomoc. „Vychovat a připravit si nového, mladého specialistu není jednoduché. Technické profese se obecně těžko shánějí, o těchto speciálních pozicích technologů ani nemluvě. Zvláště, když řada škol je nepružných a na požadavky firem obtížně reagují,“ říká Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTORU JIKOV Group a.s. Firma přitom posluchačům nabízí stipendium a později i velmi dobré pracovní uplatnění. „Jen letos nám ze stipendijního programu pro studenty středních a vysokých škol nastupuje do zaměstnaneckého poměru jedenáct absolventů. Věříme, že podobný zájem budou mít i studenti tlakového lití,“ dodala Věra Vrchotová.
Podle Vojtěcha Stehela, prorektora pro komercionalizaci a tvůrčí činnost VŠTE, se právě českobudějovická technika dokáže požadavkům firem pružně přizpůsobit. „Od ostatních českých vysokých škol se odlišujeme výrazným zaměřením na praxi a spoluprací s vybranými firmami podle studijních oborů. Využíváme přitom Profesní radu, v níž zasedají i zástupci zaměstnavatelů. Zde zazněla i informace o nedostatku vysokoškolských studentů pro slévárenství. Proto naši odborníci připravili nový, plnohodnotný volitelný předmět zabývající se právě tlakovým litím,“ říká prorektor.

Popiska: Studenti oboru strojírenství VŠTE mají možnost získat v MOTORU JIKOV stipendium a následně dobré pracovní uplatnění