Nový volitelný předmět tlakové lití rozšířil od nového semestru studijní nabídku českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické.
„Technologie lití kovů pod tlakem je součástí oboru Strojírenství a připravili jsme ji na základě poptávky společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Studenti tím dostali další možnost uplatnění. Kromě skvělého propojení s praxí mají zázemí také v našich laboratořích. V nich lze provádět analýzy struktury kovu a jejich chemického složení. To slouží k ověřování kvality výrobků,“ vysvětluje docent Ján Kmec, garant oboru a vedoucí Katedry strojírenství VŠTE.
Pro strojírenský holding MOTOR JIKOV GROUP, jehož součástí je i tlaková slévárna, to je velká pomoc. „Vychovat a připravit si nového, mladého specialistu není jednoduché. Technické profese se obecně těžko shánějí, o těchto speciálních pozicích technologů ani nemluvě. Zvláště, když řada škol je nepružných a na požadavky firem obtížně reagují,“ říká Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTORU JIKOV Group a.s. Firma přitom posluchačům nabízí stipendium a později i velmi dobré pracovní uplatnění. „Jen letos nám ze stipendijního programu pro studenty středních a vysokých škol nastupuje do zaměstnaneckého poměru jedenáct absolventů. Věříme, že podobný zájem budou mít i studenti tlakového lití,“ dodala Věra Vrchotová.
Podle Vojtěcha Stehela, prorektora pro komercionalizaci a tvůrčí činnost VŠTE, se právě českobudějovická technika dokáže požadavkům firem pružně přizpůsobit. „Od ostatních českých vysokých škol se odlišujeme výrazným zaměřením na praxi a spoluprací s vybranými firmami podle studijních oborů. Využíváme přitom Profesní radu, v níž zasedají i zástupci zaměstnavatelů. Zde zazněla i informace o nedostatku vysokoškolských studentů pro slévárenství. Proto naši odborníci připravili nový, plnohodnotný volitelný předmět zabývající se právě tlakovým litím,“ říká prorektor.
Popiska: Studenti oboru strojírenství VŠTE mají možnost získat v MOTORU JIKOV stipendium a následně dobré pracovní uplatnění