Plošné zvýšení mezd je sice jedním z výsledků dohodnuté kolektivní smlouvy, nicméně o tom, že zaměstnanci holdingu letos dostali plošně přidáno, rozhodlo vedení ještě před dohodou s odbory.
„Jednalo se o mé rozhodnutí, o čemž svědčí fakt, že se zvyšování mezd jsme začali již v lednu a dokončili ho v dubnu, kdy jsme ještě s odbory jednali. Vždy jsem preferoval před plošným zvyšováním mezd individuální přístup, který více ocení šikovné a pracovité zaměstnance. Letos jsem ale i vzhledem k výsledkům skupiny přistoupil k výjimečnému kroku,“ zdůraznil generální ředitel a předseda představenstva MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
Plošné zvýšení mezd znamená, že každý zaměstnanec si polepšil, a to v drtivé většině případů o 600 korun měsíčně. V průměru se tak jedná o navýšení mezd o tři procenta. „Z této částky šlo 500 korun do základní mzdy a sto korun do pohyblivé složky. Konkrétní částku projednají nadřízení se svými podřízenými. K výjimkám, kterých se zvyšování letos netýká, patří lidé, kterým bylo písemně vytknuto neplnění povinností, ti, kteří u společnosti končí, stejně jako čerstvě nastoupivší zaměstnanci,“ doplnila personální ředitelka MOTORU JIKOV Group a.s. Iva Fantyšová. Celkově půjde jen na zvýšení mezd 5,4 milionu korun ročně.
Mezi novinky v kolektivní smlouvě, která platí od 1. 4. 2017 do 31. 3. 2018, patří například zvýšení částky sociální výpomoci. „Jedná se o případ úmrtí zaměstnance, kdy společnost uhradí náklady na pohřeb do výše 20 tisíc korun, dohodli jsme na zvýšení z 12 tisíc korun,“ upřesnila Iva Fantyšová.
Nová kolektivní smlouva počítá nadále s vyšším příspěvkem na penzijní připojištění zaměstnancům, kteří ve firmě pracují déle než tři roky, a to 700 korun měsíčně. „Zaznamenali jsme významný nárůst počtu zaměstnanců, kteří si na důchod tímto způsobem spoří právě díky vyšší částce, kterou společnost od loňského roku poskytuje,“ podotkla personální ředitelka.
Zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru alespoň jeden rok, také letos dostanou benefitní poukázky, a to v dvojnásobné hodnotě oproti loňsku – 1000 korun – k využití na sportovní aktivity, péči o zdraví nebo kulturní vyžití.
„Osvědčila se nám loňská změna v oblasti sociálních nákladů, díky které se podpora volnočasových aktivit zaměstnanců odehrává zcela v režii firmy. Nabídka je tak dostupná všem zaměstnancům. I nadále přispíváme na stravné zaměstnanců, dětskou rekreaci a poskytujeme půjčky na bytové účely, podporujeme sportovní aktivity zaměstnaneckých kolektivů a poskytujeme vstupenky na fotbalové a hokejové zápasy. Nabídku naopak ještě rozšiřujeme,“ dodala Iva Fantyšová.