Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV vyvinul novou plnicí stanici CNG
MOTOR JIKOV vyvinul novou plnicí stanici CNG

Zařízením MJ Compact 60 doplňuje MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. nově portfolio stanic na tankování stlačeného zemního plynu (CNG). Plnička se hodí jako vnitropodniková stanice pro větší flotily, ale bude sloužit i jako menší veřejná stanice na méně frekventovaných tazích. Firma plánuje její stavbu například v Soběslavi.
„Díky našim zkušenostem trval vývoj a výstavba prototypu jen krátkou dobu, kdy hlavním úkolem bylo zapracování nového typu kompresoru. Technici museli přijít s novou zástavbou stanice a kompletně vymyslet elektroinstalaci a nový řídicí systém. MJ Compact 60 navazuje na současnou řadu MJ Compact, ale poskytuje díky jedinému kompresoru mnoho výhod například v nižších servisních nákladech,“ uvedl generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s., Miroslav Dvořák.

Nový čtyřstupňový vzduchem chlazený kompresor značky J. A. Becker s výkonem 60 metrů krychlových za hodinu je hlavním trumfem zařízení. „Výstupní tlak totiž činí až 285 barů, což znamená výhodu oproti konkurenci, jejíchž plnicí zařízení většinou disponují kompresory s výstupním tlakem 250 barů. Kompresor tak zvětšuje procentuální využití zásobníku plynu,“ vysvětlil manažer pro prodej CNG MOTOR JIKOV Strojírenská a.s., Jan Kocourek.

Stanice je vybavena zásobníky o objemu 1680 litrů. Jejich velikost lze upravit dle specifikace zákazníka. „Jsme v podstatě limitování pouze velikostí kontejneru, ve kterém je stanice umístěna,“ doplnil Jan Kocourek.
Stanice umožňuje osazení výdejního zařízení od nejjednoduššího, manuálního, přes elektronický, který poskytuje záznam o tankování až po klasický samostatně stojící výdejní stojan.
MOTOR JIKOV Strojírenská, a.s. vyvíjí, vyrábí a dodává na trh kompletní sortiment plniček CNG a také zajišťuje jejich servis, provádí projekční, inženýringové a stavební práce, zajišťuje financování výstavby a provozu. Kromě dodávky malých a vnitropodnikových plniček pokračuje v budování veřejných plnicích stanic CNG. MOTOR JIKOV GROUP využívá automobily a vysokozdvižné vozíky s pohonem na CNG ve své firemní flotile, kde tvoří více než 80 procent všech vozidel. Roční úspora nákladů na pohonné hmoty dosahuje téměř dva miliony korun.