Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Nové výrobní haly postaví firma v Českých Budějovicích i Soběslavi
Nové výrobní haly postaví firma v Českých Budějovicích i Soběslavi

Stavba nových výrobních prostor, pořízení dalších automatizovaných a robotizovaných licích a obráběcích center či výměna pískového hospodářství v divizi Slévárna litiny, to jsou hlavní investice roku 2017. „Investice do nových hal jsou pro nás potřebné a nutné, a doufám, že budou přínosem pro zvýšení produktivity a zkvalitnění práce v našich firmách,“ říká v rozhovoru předseda představenstva a generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Jak bude v letošním roce vypadat investiční politika MOTORU JIKOV GROUP?
Jako každým rokem jde o prioritu podnikatelských plánů. Pokaždé je to velký „boj“ mezi mnou a požadavky ředitelů jednotlivých divizí. Ty jsou vždy vyšší, než jsme reálně schopni vygenerovat našimi odpisy a zisky. I letos jsme nakonec dospěli k určité shodě, kdy jsme investice rozdělili na dvě etapy. První prioritní a tedy nutnou etapu musíme realizovat letos. S druhou etapou začneme v letošním roce, ale z větší části přechází na rok 2018.

Významnou částí investic bude stavba dvou nových hal, a to v Soběslavi a Českých Budějovicích…
Poprvé v historii mého působení ve vedení firmy od roku 2000 jsem odsouhlasil investice do výstavby úplně nových výrobních prostor. Jedná se o haly pro MOTOR JIKOV Slévárna a.s. divize Tlaková slévárna, kde by měla být umístěna nová technologie vysokotlakých licích strojů s uzavírací silou lisů 1000 tun. Jedná se pochopitelně o plně automatizovaná a robotizovaná pracoviště.
Druhá výrobní hala, kterou začneme v tomto roce stavět, bude sloužit divizi Montáže MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. v Soběslavi. Chceme nových prostor využít k logickému uspořádání a seskupení všech montáží v rámci holdingu MOTOR JIKOV GROUP. Obě stavby nových prostor navazují na nové organizační uspořádání a pochopitelně na očekávaný nárůst tržeb pro období let 2017 – 2019.

Říkal jste, že jde o vůbec první stavbu nových prostor, kterou jste ve svém působení schválil. Proč tomu tak je?
Nejsem úplným příznivcem výstavby nových hal. Raději bych riziko, které sebou nové investice přináší, směřoval do nových technologií a výkonných automatických strojů. Přesto jsem přesvědčen, že tyto investice jsou pro nás potřebné a nutné, a budou přínosem pro zvýšení produktivity a zkvalitnění práce v našich firmách.

Investice do nových výrobních prostor ukrojí z celkového balíku jen část. Kam bude směřovat ta další?
Budeme pochopitelně nakupovat strojní vybavení, což je logické vyústění nových projektů, které začínají nabíhat, a to především se stálými zákazníky Scanií, Mitsubishi a EZ-GO. Jedná se dnes již o plně automatizovaná výrobní centra, ať už v oblasti tlakového nebo nízkotlakého lití, tak v oblasti obrábění. Nemalá investice v řádu sedm milionů nás také čeká v podobě výměny pískového hospodářství v divizi Slévárna litiny MOTOR JIKOV Slévárna a.s. Jedná se o nezbytně nutný krok k tomu, abychom udrželi výkon a produktivitu licí linky, včetně vysoké kvality produkovaných odlitků.

Jedná se o rozsáhlé investice. O jak velké částky jde?
Všechny výše uvedené požadované investice jsou v řádu 250 milionů, přičemž jsou, jak jsem již řekl, rozděleny do dvou etap, v letošním roce počítáme se 140 miliony korun. A je pochopitelné, že investice v roce 2018 nebudou jen rozdílem obou částek, protože už dnes víme, že přibydou další zakázky do již plánovaných nových projektů.
Část projektů je realizována za podpory Evropské unie, konkrétně Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vypsaného ministerstvem průmyslu a obchodu. Navzdory vysoké administrativní zátěži je to pro nás vzhledem ke konkurenčnímu boji v tomto odvětví přínosem. Doufám, jsem o tom přesvědčený, že současná úroveň obchodních příležitostí si udrží svoji stabilitu a nebude mít podobný propad jako v letech 2008 a 2009, a tak stabilní prostředí podpoří naše záměry v oblasti investic.