Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Nová plnicí stanice CNG v Písku zahájila naplno provoz
Nová plnicí stanice CNG v Písku  zahájila naplno provoz

Po Táboře a Českých Budějovicích začíná v areálu píseckého Jitexu sloužit motoristům třetí veřejná plnicí stanice CNG v Jihočeském kraji.

Stanice vedle areálu Jitexu leží na strategické spojnici Písecka s Prahou, v bezprostřední blízkosti budované rychlostní komunikace R4. Je k dispozici veřejnosti a plně ji budou využívat i autobusy městské hromadné a příměstské dopravy v Písku. Je bezobslužná a umožňuje platby kartami.

Prvním dopravcem, který do ostrého městského provozu v Písku nasazuje autobusy na CNG, je společnost ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. „I my hledáme možnosti, jak zlepšit ekonomiku společnosti. Rozhodli jsme se pro CNG jako nejlepší alternativu nafty. CNG má zvláště ve městech nesporný ekologický přínos. Jeho využití znamená i nižší náklady na provoz, daňové zvýhodnění a na rozdíl od nafty je CNG bezpečnější, prakticky nezcizitelné, autobusy lépe topí, jsou tišší a nabízejí pasažérům větší komfort cestování. Uvažujeme o tom, že budeme provozovat asi dvacet autobusů na CNG, což je v podstatě desetina naší stávající flotily,“ soudí generální ředitel společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice Vladimír Homola.

9454

Investorem stavby je společnost ZLINER ENERGY a.s., která je dceřinou společností firmy ZLINER s.r.o. Ta se zabývá službami v autobusové dopravě už více než 60 let nejen v ČR, ale i na Slovensku a v dalších evropských zemích. ZLINER ENERGY a.s. nabízí unikátní komplexní službu ve výstavbě plnících stanic, která zahrnuje stavbu stanice CNG a její splátku platbami za odebraný plyn a zároveň i pronájmem vozového parku. Postupně se stává jedním z hlavních hráčů ve výstavbě plnicích stanic CNG v České republice. Nabízí i formu prodeje či pronájmu vozového parku k rychlému omlazení vozového parku.

9534

Hlavní technologické části plnicí stanice představuje kompresorovna, tlakové zásobníky na stlačený zemní plyn a výdejní stojan s platebním terminálem, který umožňuje jednoduchou obsluhu a bezhotovostní placení v nonstop režimu. „Srdcem“ stanice je kompresor SV 1300 NG 1, který do zásobníků o objemu 4 480 l stlačí 140 m3 plynu za hodinu, a to na pracovní tlak 285 bar. Stanice tedy umožňuje plnění všech typů vozidel
na CNG. V případě potřeby je možno výkon stanice zdvojnásobit doplněním dalšího kompresoru.

Dodavatelem technologií a servisních služeb nové písecké stanice CNG je MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. „Každá nová plnicí stanice je pro nás důležitá, protože od společného projektu CNG si hodně slibujeme. Jako jediní u nás jsme vyvinuli a vyrábíme špičkové technologie pro proces plnění CNG a ocenění odborníků i zájem motoristické veřejnosti ukazuje, že alternace klasických paliv ekologickým a hospodárnějším stlačeným zemním plynem má budoucnost  a velký potenciál rozvoje,“ ocenil projekt předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Záběry ze slavnostního otevření první veřejné CNG plnicí stanice v Písku:

9014

9141

9085

9203

9327