Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Autor unikátního otáčivého domu převzal plničku MJ Compact 05
Autor unikátního otáčivého domu převzal plničku MJ Compact 05

Bohumil Lhota, tvůrce ekologického „Otáčivého domu“, se stal absolutním vítězem prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012.

Jednu z hlavních cen, plničku MJ Compact 05, mu předal člen představenstva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva.

Společnost MOTOR JIKOV získala českého ekologického Oskara, čili 1. místo v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR, zaměřeného na energeticky úsporné projekty, se svojí plničkou na stlačený zemní plyn (CNG) pro malé a střední spotřebitele v roce 2011. Námi vyvinutá a vyráběná plnička na CNG před dvěma lety ovládla kategorii Vzduch a stala se jednou z hlavních cen dalšího ročníku soutěže.

Ten už zná své vítěze. V ostré konkurenci mezi 165 přihlášenými projekty kutil Bohumil Lhota ze Zásady – Velkých Hamrů (Jizerské hory) se svým ekologickým „Otáčivým domem“ porazil všechny účastníky v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil.

Na snímku ze slavnostního předání Ing. Jiří Slíva, člen představenstva společnosti MOTOR JIKOV Group a.s., Zdeněk Filip, tým E.ON Energy Globe Award ČR, Ing. Václav Král, manažer projektu CNG MOTOR JIKOV Strojírenská a.s., Bohumil Lhota, absolutní vítěz E.ON Energy Globe Award ČR 2012, Matěj Hron, předseda představenstva Království železnic.

Na snímku ze slavnostního předání Ing. Jiří Slíva, člen představenstva společnosti MOTOR JIKOV Group a.s., Zdeněk Filip, tým E.ON Energy Globe Award ČR, Ing. Václav Král, manažer projektu CNG MOTOR JIKOV Strojírenská a.s., Bohumil Lhota, absolutní vítěz E.ON Energy Globe Award ČR 2012, Matěj Hron, předseda představenstva Království železnic.

Svůj dům do extrémních podmínek stavěl plných dvacet let. Dům je možné v zimě vertikálně zapustit do země a v létě se, díky důmyslnému mechanismu, stále otáčí za sluncem. Využívá tak v maximální míře solární energie, izolačních vlastností země i nových materiálů, například makrolonu, který dobře propouští světlo a získává tak teplo ze slunečního záření.Společně se Škodou Citigo CNG Green tec poháněnou stačeným zemním plynem a také díky podpoře MOTOR JIKOV Group a.s. získal Bohumil Lhota plnicí stanici CNG MJ Compact 05, kterou lze využít pro tankování až dvou vozů.

„Musím se přiznat, že jsem nikdy nepočítal s tím, že bych mohl něco vyhrát. Zajíce nebo bažanta na bále nebo poslední leči, to ano. Ale uspět v tak prestižní soutěži, jako je E.ON Energy Globe Award, mezi tolika dobrými projekty, o tom se mi ani nesnilo,“ usmíval se spokojeně při slavnostním předání plnicí stanice sympatický kutil. „Je to pro mne úžasný zážitek. Jako celoživotní fanda do techniky sleduji samozřejmě pozorně i technologie kolem CNG. Jsem rád, že tu máme první vlaštovky a že díky i vašim technologiím doháníme země, kde se na stlačený zemní plyn běžně jezdí. Je to podle mne budoucnost dopravy. Vezměte si, že zemní plyn je dnes prakticky v každé domácnosti. Jsem nadšen z představy, že budou motoristé díky malým plničkám a vozům na CNG víceméně soběstační, nezávislí. Chce to jen víc aut a víc plniček,“ dodal s vtipem vitální sedmdesátník, který stále ještě není se svým domem úplně spokojen.

Otaceci-dum8004m

Spokojený s výběrem absolutního vítěze soutěže, o němž rozhodovali nejen porotci, ale i hlasující veřejnost, byl člen představenstva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva. „Jsem opravdu rád, že se absolutním vítězem stal právě pan Bohumil Lhota. Jeho ekologický dům je skutečně unikátní a nesmírně důmyslné dílo s velkým ekologickým dopadem, které ukazuje řadu cest v oblasti úspor v bydlení. Z naší plničky měl neskrývanou radost a jako fanda a znalec techniky hovořil o našich aktivitách v oblasti vývoje a výroby ekologických technologií s velkým uznáním,“ uvedl Jiří Slíva.

Ekologický dům Bohumila Lhoty, respektive jeho zmenšený funkční model, je nyní k vidění v prostorách Království železnic na pražském Smíchově, kde vzniká největší modelové kolejiště u nás i ve střední Evropě.

Pátý ročník E.ON Energy Globe Award ČR, který hodnotí a vyznamenává projekty, jež se zabývají úsporou energií a přispívají k ochraně přírody a životního prostředí, již byl odstartován. Uzávěrka přihlášek projektů v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Produktová inovace je 17. května.