Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV Slévárna a.s. přechází na výrobu pro elektromobily
MOTOR JIKOV Slévárna a.s. přechází na výrobu pro elektromobily

Až čtyřicet procent tržeb z celkových dvou miliard korun bude muset v následujících letech nahradit skupina MOTOR JIKOV GROUP. Připadají totiž na komponenty automobilů, které v elektromobilech již nejsou. „Mezi kriticky ohrožené díly patří například systémy motoru, nádrže, výfuku, palivové systémy či převodovky. Ať už začne platit norma EURO7 nebo ne, nástup elektromobility bude znamenat konec těchto výrob. Jde jen o to, jak rychle to přijde. Naši obchodníci již pracují na nahrazování výrob do klasických spalovacích motorů zakázkami pro elektromobily,“ uvedl generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák
Nový projekt dodávek součástek pro elektromobily získala MOTOR JIKOV Slévárna a.s., divize Tlaková slévárna. „Jedná se o víčka pro vodní čerpadla, těch je například v elektromobilu až šest. Odlitky budeme dodávat našemu zákazníkovi společnosti Aisin, odtud pak poputují do značek Volvo a Jaguar Land Rover,“ uvedl ředitel divize Tlaková slévárna Petr Šíma.
Pro MOTOR JIKOV Slévárna a.s. půjde o téměř zdvojnásobení tržeb směrem k Aisinu. Při plné výrobě by měla slévárna ročně dodávat přes 1,5 milionu víček ve dvou verzích. „Roční tržby by se pak měly pohybovat kolem dvou milionů eur. Týdně bychom měli dodávat třicet tisíc víček. Zahájení výroby je předpokládáno na třetí čtvrtletí příštího roku, přičemž začátkem roku čekáme, že projdeme schvalovacím procesem,“ doplnil Petr Šíma.

V rámci projektu si Tlaková slévárna vyzkouší několik novinek. Tou první bude osmiotisková forma, kdy licí stroj vyrobí najedou osm kusů odlitku. „Zatím jsem obvykle pracovali s jedno až čtyřotiskovými formami. Bude to samozřejmě náročná změna, která nám ale umožní být konkurenceschopní,“ zdůraznil Petr Šíma.
Další novinkou bude kontrolní linka, která naváže přímo na proces lití. Linku postaví MOTOR JIKOV Fostron a.s. divize Jednoúčelové stroje. Na zařízení budou probíhat celkem tři kontrolní operace. Půjde jednak o stoprocentní kontrolu kvality povrchu, což budou zajišťovat kamery. „I to je pro nás novinka. Laserově se pak bude kontrolovat rovinnost povrch a kontrolou projde i těsnost odlitku. Linka bude pracovat v taktu jeden kus za deset vteřin,“ upřesnil ředitel divize.
Další operací, kterou linka zajistí bude výrobní čištění odlitku. Opět jsme zvolili pro nás nový postup. Místo klasického mokrého praní půjde o suché ionizované čištění, kdy jsou vyrobené kusy čištěny proudem vzduchu, který je ionizován pomocí zářičů, což je zbaví elektrického náboje. Veškeré nečistoty se totiž na odlitku drží právě díky elektrostatickému náboji,“ vysvětlil Petr Šíma. Investice do kontrolní linky vyjde na zhruba dvanáct milionů korun.