Kolektivní vyjednávání mezi zástupci odborů a firmy dospělo po několika kolech ke zdárnému konci. „Podařilo se nám najít shodu ve všech klíčových oblastech. Tradičně nejsložitější je vyjednávání o navýšení mzdových prostředků. Ve všech společnostech jsme se dohodli o navýšení, které dělá v průměru čtyři procenta. Zrušením superhrubé mzdy navíc zůstává lidem v čistých mzdách dalších sedm procent. Navýšení základní mzdy se samozřejmě promítne i do vyšší pohyblivé složky,“ uvedla personální ředitelka MOTORU JIKOV Group a.s. Iva Fantyšová.
Celkově vydají společnost holdingu na mzdách za rok o 6,9 milionu korun více než v roce 2019. Rychlejší shodu našli vyjednavači se zástupci soběslavské odborové organizace. Všude ale nakonec byly dohodnuty stejné podmínky týkající se například změny u odměny za plné využití pracovní doby. „Tady jde o zmírnění tvrdosti podmínek. Pokud nastane případ, kdy jedna nepřítomnost v práci (např. jedna pracovní neschopnost), která trvá od 1 do 10 pracovních dnů, zasahuje do dvou rozhodných období (čtvrtletí), bude tato nepřítomnost zahrnuta pro účely nároku na tuto odměnu jen do prvního ze dvou dotčených období. Zaměstnanec tak nepřijde o odměny v obou čtvrtletí, což by podle starých pravidel hrozilo,“ vysvětlila Iva Fantyšová.
Ke shodě došlo i v otázce rozdělení nákladů na navýšení ceny obědů. Od 1. února 2021 navýšil poskytovatel závodního stravování pro všechny společnosti holdingu MOTOR JIKOV GROUP cenu obědů o deset korun za jedno jídlo. Generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák rozhodl, že zdražení obědů o 10 korun bude do skončení kolektivního vyjednávání platit zaměstnavatel. V rámci kolektivního vyjednání bylo dohodnuto, že polovinu navýšení od 1. června uhradí zaměstnanec a polovinu zaměstnavatel.