Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Fostron staví linku, která se bude sama učit
Fostron staví linku, která se bude sama učit

Divize Jednoúčelové stroje MOTORU JIKOV Fostron a.s., připravuje pro MOTOR JIKOV Slévárna a.s., divizi Tlaková slévárna, sofistikovanou kontrolní linku s napojením na neurální síť, která bude schopna sama se učit detekovat vadné kusy. Celkové náklady na linku činí dvanáct milionů korun. Zařízení se zaměří na kontrolu dílů určených pro elektromobily, konkrétně víčka vodních čerpadel, která budou dodávána firmě Aisin, následně poputují do značek Volvo a Jaguar Land Rover.
Projekt je největší zakázkou divize Jednoúčelové stroje na první polovinu roku 2024. Linka je modulární a umožňuje rychlou adaptaci na různé typy odlitků. Ročně by měla zkontrolovat až 1,7 milionu kusů, přičemž jeden díl bude zpracován za deset vteřin.

Hlavní předností linky je vysoká produktivita a ergonomická konstrukce. Na začátku bude operátor plnit zásuvky s díly, zatímco linka si sama bude odebírat odlitky. Po čištění tryskačem, který odstraní elektrostatický náboj, následuje detekce vady a kvality povrchu pomocí neurální sítě firmy Cognex, která efektivně identifikuje a klasifikuje vady.
Další kroky zahrnují měření rovinnosti 3D scannerem a kontrolu povrchu, po které následuje tlaková zkouška a značkování dílce. Nakonec budou odlitky tříděny na dopravníku do čtyř různých boxů podle typu vady.

Kontrolní linka také umožňuje jednoduchou modifikaci pro jiné typy odlitků v budoucnosti, což představuje další výhodu pro potenciální rozšíření výrobních možností. Projekt odlitků pro vodní čerpadla by měl téměř zdvojnásobit tržby směrem k Aisinu s odhadovanými ročními tržbami kolem dvou milionů eur.