Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Závěrečné zkoušky probíhají letos poprvé i ve firmě
Závěrečné zkoušky probíhají letos poprvé i ve firmě

Další krok v rozvoji technického vzdělávání udělaly MOTOR JIKOV a VOŠ, SPŠ automobilní a technická České Budějovice. Studenti maturitních ročníků s dobrým prospěchem dělají závěrečnou zkoušku přímo v provozu firmy.

Závěrečná praktická zkouška se skládá ze tří částí. Ze dvou třetin, zkoušky obrábění dílců na klasických strojích a programování, proběhne ve škole. Zbývající třetinu, zaměřenou na obrábění součástí na CNC strojích, vykonají studenti přímo ve firmě.

5

„Je to poměrně náročná zkouška, sestavená tak, aby prokázala skutečné znalosti studentů v oboru. Letos zkoušíme tento model poprvé, ale dá se předpokládat, že v něm budeme pokračovat i v dalších letech. Výhody vidí jak pedagogové, tak my, i samotní studenti, kteří mají možnost udělat praktickou zkoušku ve známém prostředí, na numerických strojích, které znají a se kterými pracují během praxe,“ hodnotí tento nový trend mistr výcvikového střediska Zdeněk Struska.

4

Jeho slova potvrzuje i student 4. ročníku oboru mechanik seřizovač Josef Faltýn. „Měl jsem možnost výběru, ale prakticky vůbec jsem neváhal. To, že mohu dělat zkoušku ve firmě a na strojích, které znám z praxe a umím je ovládat, mi dává trochu větší pocit klidu,“ říká Josef Faltýn, který plánuje pokračovat v dalším školním roce ve studiích na VŠTE v Českých Budějovicích.

1

Na základě rozhodnutí vedení školy a firmy mohou zkoušky ve firmě dělat ti žáci, kteří mají s firmou uzavřenou smlouvu a pobírají stipendium. „Žáky, kteří mají dobrý prospěch a plní spolehlivě své povinnosti ve škole i na našich pracovištích, během studia finančně podporujeme. Po úspěšném ukončení studia jim navíc dáváme záruku pracovního uplatnění,“ doplňuje odborný garant technického vzdělávání Radomír Hrouda.

7

Jedním z takových je například František Daniel, také student oboru mechanik seřizovač českobudějovické VOŠ, SPŠ automobilní a technická. Ten nastupuje po ukončení střední školy do společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. v Soběslavi. „Jsem rád, že mohu hned po škole nastoupit do práce. Firmu v Soběslavi už trochu znám z letní brigády, líbí se mi její výrobní program a těším se, že se naučím nové věci.“

62