Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Vyznamenaný Jihočech pracoval třicet let v MOTORu JIKOV
Vyznamenaný Jihočech pracoval třicet let v MOTORu JIKOV

Ludvík Kalma byl vyznamenán in memoriam při slavnostním ceremoniálu u příležitosti státního svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman ho ocenil Medailí Za zásluhy 1. stupně. Ludvík Kalma byl významnou osobností českého automobilového průmyslu a třicet let své kariéry strávil ve společnosti MOTOR JIKOV. Zahynul 24. listopadu 1996 při dopravní nehodě u Horusic.

Do národního podniku MOTOR České Budějovice nastoupil Ludvík Kalma v roce 1960 po absolvování střední školy. V letech 1961 až 1966 studoval strojní fakultu Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni. V podniku pracoval jako vývojový pracovník a vedoucí metalurg. V roce 1986 byl jmenován ředitelem podniku. O tři roky později byl zvolen ředitelem nového státního podniku MOTOR JIKOV. V prosinci roku 1990 se stal první předsedou představenstva MOTOR JIKOV, a.s. Následující rok odešel do Škody Mladá Boleslav.

„S Ludvíkem Kalmou jsem se znal osobně, on již byl na pozici šéfa MOTORu a já byl vývojovým pracovníkem. Byl to rozhodně schopný člověk, který se vypracoval až do pozice ředitele společnosti. Vedl MOTOR JIKOV v době přechodu na akciovou společnost, kdy se firma kvůli snížené poptávce odběratelů ocitla v jedné z nejsložitějších situací od založení v roce 1899. Vedení tehdy správně rozhodlo, že cestou je rozšíření realizace nových technologií a silný investor. To, že si ho Škoda Mladá Boleslav takříkajíc vytáhla do svého vedení, jen svědčí o tom, že šlo o schopného manažera. Jsem pyšný a vážím si toho, že v té době největším manažerem v Čechách byl právě člověk, který dříve vedl naši firmu,“ řekl na adresu Ludvíka Kalmy předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s., Ing. Miroslav Dvořák.