Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Terénní čtyřkolka Bad Boy jezdí i díky dílům ze Soběslavi
Terénní čtyřkolka Bad Boy jezdí i díky dílům ze Soběslavi

Sériové dodávky dílů pro novou čtyřkolku Bad Boy Stampede 900 z portfolia Textron Specialized Vehicles rozjela během května MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Firma Textron, pro kterou MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. již dodává například díly pro golfové vozíky značky E-Z-GO, má v plánu během pěti let získat se svými velkými čtyřkolkami pět procent rostoucího trhu. To představuje roční produkci 25 tisíc kusů vozidel.
MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. získala dodávky na sedm litinových komponentů pro řízení a zavěšení kol, náboje kol a brzdové kotouče. „Všechny díly u nás obrábíme. Prošli jsme úspěšně vzorkováním a schvalováním a v květnu jsme pozvolna najeli na sériovou výrobu. V tuto chvíli máme do konce roku v plánu výrobu pěti až šesti set sad komponentů měsíčně, dohromady tedy 4000 sad, v příštím roce by jich mělo být již 14 tisíc,“ uvedl ředitel divize Průmyslové výrobky MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Milan Vančata. „Dnes vyrábíme v podstatě na provizorní technologii, a to jak na strojích tak přípravcích a upínačích. Zákazník ještě mírně pozměňuje design dílů. Jakmile budeme mít definitivní design, zadáme do výroby sériové přípravky a upínače,“ doplnil Milan Vančata.

Sériové dodávky pro čtyřkolku Bad Boy Stampede představují letos nárůst do konce roku o 15 milionů, v příštím roce pak o 60 milionů korun a do pěti let o sto milionů korun. „Se zakázkou pochopitelně souvisí i investice. Se současnými stroji vydržíme z hlediska výrobní kapacity i produktivity práce do konce roku, pro vyšší objemy výroby už budeme muset pořídit nové stroje. V plánu investic na rok 2017 je pořízení nového dvouvřeténného soustruhu, horizontálního centra a protahovačky, což představuje dohromady investici za dvacet pět milionů korun,“ doplnil Milan Vančata.

Firma Bad Boy se zabývala dosud především stavbou elektrických bugyn, motokár a podobných vozítek. Pod značkou Bad Boy firma nabízela dosud jen čtyřkolky pro volný čas, avšak s nižším výkonem. Pracovní stroj Stampede však ukrývá ve svých útrobách klasickou spalovací devítistovku, která pohání nezávislý podvozek s pohonem 4×4. „Stampede je základním modelem. Každých šest měsíců pak chtějí uvádět na trh novou variantu a vše vyvrcholí koncem roku 2017 supersportem, který by měl dosahovat rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Stampede má přitom maximální rychlost do 90 kilometrů za hodinu. Plánovaných pět modelů by pak mělo v roce 2021 dávat dohromady 25 tisíc vyrobených kusů,“ upřesnil Milan Vančata.