Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Stlačený zemní plyn ušetří firmě miliony
Stlačený zemní plyn ušetří firmě miliony

Vozový park společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. rozšířilo 6 vozů Passat Variant TSI EcoFuel s pohonem na stlačený zemní plyn. Českobudějovická firma má k CNG velmi blízko. Její dceřiná společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. vyrábí od roku 2010 v Soběslavi malé plničky, které umožňují využívat výhody provozu na CNG i v oblastech, kde dosud žádná veřejná plnicí stanice není.

Významnou roli zde hrají ekologie i finance. Obnovou vozového parku sníží firma únik CO2 do ovzduší oproti současným hodnotám ročně o 65 tun a roční úspora na pohonných hmotách při využívání CNG u současných 40 procent osobních a užitkových vozidel a vysokozdvižných vozíků se vyšplhá až na 2 miliony korun. Po celkové obnově, v horizontu dvou let, je očekávaná úspora až 4 miliony korun ročně.

Vozy tankuje firma Motor Jikov na vlastních CNG plnicích stanicích v Českých Budějovicích a Soběslavi. „Malá CNG plnička je ideálním řešením pro úsporné vozy určené pro řemeslníky a živnostníky, například pekaře, kteří obsluhují určitý region. Ale nabízíme je i větším subjektům, protože se dají spojovat do různých konfigurací podle potřeby. To je jejich velká výhody. Lze mít třeba dvě vedle sebe, doplněné zásobníkem pro rychlé plnění. Důkazem, že to skutečně funguje, může být i naše firma, která takto bezproblémově obslouží celý vozový park,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s.

S přibývajícím počtem veřejných plnicích stanic by se dal čekat i vzestup zájmu o úsporná auta na CNG. Nejde to však rozhodně tak hladce, jak se zpočátku mohlo zdát.

„Problém je, že počet veřejných plnicích stanic v Česku roste pomalu – v provozu jich je zatím jen 34. Přitom, například ve srovnání s Rakouskem, by jich mělo být na tři sta. Česko je tedy někde na deseti procentech, a k plnohodnotné síti, která by pokrývala celou republiku, má ještě velmi daleko,“ vysvětluje Miroslav Dvořák.

Právě v tom vidí Motor Jikov silnou obchodní příležitost. Mezeru na trhu by měly zaplnit jeho CNG plničky. „V poslední době registrujeme rostoucí zájem, i když stále jen v desítkách kusů. Posun je ale evidentní,“ říká Jiří Slíva, ředitel společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Ta na rok 2012 už plánuje výrobu dvou stovek kusů mobilních plniček.

Stoupající zájem o CNG potvrzuje i Martina Kudláková, fleet manažerka Volkswagen – osobní vozy společnosti Import Volkswagen Group. „Počet prodaných CNG aut rok od roku roste, za loňský rok jsme měli během prvních devíti měsíců prodaných 38 vozů na CNG, letos jsme za stejnou dobu už na devadesáti. Nejvíc – zhruba 70 % – tvoří Passaty. Je to auto pro manažery, a když si chce firma budovat ekologický image, začíná u manažerů a CNG je k tomu příležitost. Myslím si, že to bude rok od roku víc, jak budou přibývat plničky. Snažíme se proto navázat spolupráci s plynárenskými firmami. Konkrétně například se společností E.ON,“ říká Kudláková.

Úspornost pohonu je zhruba 50procentní, další úspory vznikají osvobozením od silniční daně. Podle propočtů vychází 1 km jízdy u CNG pohonu na 1 korunu. Problémem je ale zatím přetrvávající nedůvěra k tomuto palivu.

To potvrzuje i ředitel Dvořák, když říká, že mnozí si ještě dodnes spojují pojem plyn = výbuch. Přitom stlačený zemní plyn je jiný než propan-butan, tedy LPG. Lidé si ale tyto informace spojí a mezi druhy plynu nerozlišují. „Asi je to ale logické. Plyn se bere jako něco nebezpečného, je jedovatý a výbušný. Ale ono to tak zcela není. Nyní jde proto hlavně o informovanost, aby lidé poznali, co CNG je, protože i ti zasvěcení si někdy pletou CNG s LPG,“ říká Miroslav Dvořák.

Motor Jikov prezentoval plničky například v Německu, kde je přes tisícovku čerpacích stanic na plyn, a jeho využívání zde silně podporují. Jeho novým partnerem se na tamním trhu stala firma Schwelm Anlagentechnik, která má v zemi 50% podíl na výstavbě veřejných plnicích stanic. Tu na oplátku Motor Jikov zastupuje na českém trhu.

„Spojila nás právě ta naše malá plnička, která Schwelmu na německém trhu doplní jeho obchodní portfolio. Odtud pak už byl krok ke spolupráci v Česku, kde jsme tak nyní schopni nabízet i velké plnicí stanice,“ uvedl Slíva. Obě firmy si tím v podstatě doplnily své portfolio a společně se už v jedné expozici představily i na výstavě NGV (Natural Gas Vehicles) v Berlíně.