Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Škoda Octavia G-Tec už také v barvách MOTORu JIKOV
Škoda Octavia G-Tec už také v barvách MOTORu JIKOV

Vozový park holdingu MOTOR JIKOV GROUP čítající pětatřicet automobilů s pohonem na CNG nejnověji rozšířila také první Škoda Octavia Combi G-Tec. „Nové typicky fleetové vozidlo, kterým Octavia G-Tec je, rozhodně vítáme. Ve flotile vozů MOTORu JIKOV by měla postupně nahrazovat Octavie, z nichž pět jsme v minulosti nechali na zemní plyn přestavět,“ řekl vedoucí služeb INVESTIX a.s. Vladimír Dvořák. Flotilu firmy dnes z nadpoloviční většiny tvoří vozy s pohonem na CNG, ať už jde o automobily přestavěné, nebo již s pohonem na stlačený zemní plyn vyrobené, mezi které patří například osmnáct Volkswagenů Passat, čtyři Škody Citigo, čtyři Volkswageny Caddy nebo dva Fiaty Doblo.

První Combi G-Tec jezdí v barvách MOTORu JIKOV od poloviny listopadu. O pohon plynové Octavie, která se od standardní verze na první pohled odlišuje pouze označením G-Tec na pátých dveřích, se stará čtyřválcový turbomotor 1.4 TSI o výkonu 81 kW. Vůz je osazen šestistupňovou převodovkou. Ani palubní deska se od standardní Octavie příliš neliší. Hlavní a podstatnou změnu najde řidič v dolní části otáčkoměru, kde ukazatel teploty hladicí kapaliny nahradil ukazatel stavu nádrže CNG.

Do té se vejde patnáct kilogramů stlačeného plynu, což vystačí na dojezd necelých čtyř set kilometrů. Řidič nemá možnost volit mezi pohonem na zemní plyn a benzin. Ve chvíli, kdy se nádrž CNG vyprázdní, automobil automaticky přepne na benzin. Po naplnění plynové nádrže opět jede auto na CNG. Vůz je osazen padesátilitrovou nádrží na benzin a celkový dojezd je tak až přes 1300 kilometrů na obě nádrže.

„Již nyní máme objednanou další Octavii G-Tec, s dodáním v příštím roce,“ doplnil Vladimír Dvořák. Počty objednávek na Škodu Octavia G-Tec a Combi G-Tec předčily i očekávání samotného výrobce. Nejprodávanější model na českém trhu se v plynové verzi začal nabízet v červnu, od té doby mladoboleslavská automobilka eviduje přes devět set objednávek, z toho více než polovina již byla dodána zákazníkům. Do konce roku se má poptávka po verzi G-Tec dostat na tisícovku.
Optimistická čísla mají pokračovat i v příštím roce, kdy má plynová verze tvořit až deset procent všech prodaných Octavií na českém trhu. V absolutních číslech se jedná o dvojnásobek předpokládaného prodeje za rok 2014.