Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Robotizací pracovišť k vyšší produktivitě výroby
Robotizací pracovišť k vyšší produktivitě výroby

Divize Jednoúčelové stroje vyvinula a vyrobila robotizované pracoviště pro obsluhu CNC soustruhů. Zařízení, kdy pracují v součinnosti roboty s obráběcími stroji, je určeno pro obrábění a manipulaci s kulovými čepy do osobních vozů.  

Pracoviště o rozměrech 6,5 x 6 metrů tvoří dva šestiosé roboty, z nichž každý obsluhuje jeden CNC soustruh. „Práce robotů spočívá v uchopení polotovaru z vibrační lišty, jejich založení do upínače CNC soustruhu, odkud jsou po dokončení obrábění opět robotem vyjmuty, změřeny měřící kamerou a založeny do stojanu paletek s hotovými kusy,“ popisuje pracoviště jeho konstruktérka Marie Kovaříková. Roboty pracují odděleně, některé z operací jsou společné. Například dávkování polotovarů nebo měření čepů.

1

„Jedná se o první projekt, kdy jsme se zabývali součinností robotů s obráběcími stroji. Nejtěžší bylo propojení řídicích systémů a nastavení stoprocentní synchronizace robotů s jednotlivými pracovišti, jako jsou zásobníky, dopravník i odkládací plochy,“ dodává elektroprojektant Jiří Prchlík. „Zákazník měl specifické požadavky na maximální výkon a vysokou flexibilitu pro využití pracoviště i v jiných projektech, s rychlým přenastavením stroje během cca 15 minut. Každopádně se jedná o velmi zajímavý projekt a získané zkušenosti bychom rádi nabídli i dalším zákazníkům.“