Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Redaktora Ekonomu zajímalo učňovské středisko
Redaktora Ekonomu zajímalo učňovské středisko

Učně výcvikového střediska MOTORu JIKOV, jejich mistra Zdeňka Strusku i další zaměstnance firmy zpovídal redaktor časopisu Ekonom Jakub Horáček pro článek na téma podpory technického vzdělávání. „Chtěl vidět, jak probíhá výuka, takže jsem učňům například vysvětloval, jak zadat nový program do NC stroje. Ptal se na zkušenosti s učňovským střediskem, a jak se nám povedlo začlenit studenty a učně do výroby. Jak naplňujeme osnovy a další informace,“ uvedl mistr odborného výcviku Zdeněk Struska.

Redaktor si prohlédl prostory učňovského střediska v Českých Budějovicích a hovořil i s ředitelkou rozvoje lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Věrou Vrchotovou. „Byli jsme se podívat i na naší partnerské škole VOŠ, SPŠ automobilní a technické v Českých Budějovicích, odkud k nám chodí na praxi všichni učni z ročníku. Těm nejtalentovanějším pak nabízíme stipendia,“ informovala Věra Vrchotová.

„Podle analýzy projektu Pospolu, jenž řeší kooperaci mezi podniky a školami, se firmy do finanční podpory učňů příliš nehrnou. Ačkoli velké společnosti jako například Siemens stipendijní programy nabízejí, až 71 procent firem se nechce na přípravě studentů finančně podílet. Tyto příspěvky by přitom mohly zájem dětí o technické obory zvýšit. Výše stipendií se odvíjí od prospěchu a docházky. Vedle toho podniky učňům platí za práci, kterou během praxe vykonají. „Stipendium poskytujeme do pěti tisíc, další dva až tři tisíce si žák může odnést za práci,“ prozrazuje Věra Vrchotová z MOTORu JIKOV. Některým učňům navíc drobnými penězi přispívají také krajské úřady, které aby podpořily technické obory, zavedly vlastní programy,“ napsal v článku s titulkem Vyučit se technikem? Jedině když mi zaplatíte v posledním čísle časopisu Ekonom Jakub Horáček.