Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Prezident Tatarstánu jednal v Motoru Jikov o možné spolupráci
Prezident Tatarstánu jednal v Motoru Jikov o možné spolupráci


Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba podpořil při pondělním setkání s prezidentem Tatarstánu Rustamem Minnichanovem Innichanovem další prohloubení vzájemných hospodářských vztahů mezi Českem a tímto ekonomicky významným regionem, který je součástí Ruské federace.

Ministr Kuba podpořil angažovanost českých firem v Tatarstánu a zároveň vyzval k větší aktivitě tatarských firem v ČR. Prezident Minnichanov potvrdil zájem o spolupráci hlavně ve strojírenských oborech, školství a vědě.

Návštěva prezidenta Minnichanova v České republice se uskutečnila v návaznosti na loňskou podzimní pracovní cestu českého ministra do Kazaně. Kuba tehdy byl v čele podnikatelské mise, která se vrátila s uzavřenými dohodami za téměř dvě miliardy korun.

„Spolupráce s ruskými regiony je pro ČR velmi důležitá. Další prohlubování hospodářských vztahů s Tatarstánem je proto nutné nadále podporovat a rozvíjet. Objem celkového českého vývozu do Ruské federace a jeho neustálý růst jsou toho důkazem. Chceme ale také, aby se firmy z Tatarstánu zajímaly o možnosti investic v Česku,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu.

Prezident Minnichanov má s Českou republikou i českými podnikateli už několik zkušeností, v Tatarstánu se realizuje či připravuje několik společných projektů.

„Náš zájem o ČR má systémový charakter. Zárukou úspěchu je i naše osobní angažovanost. Mé cestě do ČR předcházela jak návštěva vašeho prezidenta, předsedy Senátu, dvou ministrů průmyslu a obchodu, tak i dlouhé řady podnikatelů k nám do Tatarstánu. O zájmu blíže spolupracovat svědčí i společná pracovní skupina pro koordinaci hospodářské spolupráce, pravidelná letecká linka, nebo fungování českého vízového centra v Kazani i přímé obchodí zastoupení Tatarstánu v ČR,“ řekl během jednání s ministrem Kubou prezident Minnichanov.

Delegace Tatarstánu v čele s prezidentem Minnichanovem měla na programu podpis řady dohod o spolupráci, návštěvu Senátu, jaderné elektrárny Temelín, strojírenských závodů, univerzit, technologických center a parků a to jak v Praze, tak i v jižních Čechách nebo v Brně. Jedním z navštívených strojírenských podniků byl také jihočeský MOTOR JIKOV GROUP.

Tatarstan-web9842

„Jsem potěšen, že si prezident Tatarstánu našel čas a navštívil firmu MOTOR JIKOV GROUP. Hovořili jsme o obchodních vztazích a případné spolupráci na některých projektech, kde mezi stěžejní témata patří hlavně automobilový průmysl a alternativní pohon CNG (pozn. red.: MOTOR JIKOV GROUP vyvíjí, vyrábí a nabízí ve svém portfoliu plnicí stanice od 5 do 100 m3 stlačeného zemního plynu),“ vyjádřil se k návštěvě předseda představenstva a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák. Tatarský prezident Minnichanov si v rámci návštěvy prohlédl provozy firmy v českobudějovické lokalitě.

Ruská federace je pro ČR důležitým ekonomickým partnerem. Vzájemná obchodní výměna se každoročně zvyšuje, přičemž v roce 2012 dosáhla historicky nejúspěšnějších výsledků. Celkový obrat dosáhl vloni přes 14 miliard dolarů a oproti předchozímu roku se zvýšil o šest procent. Z toho český export činil více než šest miliard dolarů (zvýšení o 17,5 procenta). V obratu a dovozu je Ruská federace pro Česko 5. nejvýznamnějším partnerem, z hlediska exportu je na 7. místě.