Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Odborný seminář o pekařských a cukrářských oborech
Odborný seminář o pekařských a cukrářských oborech

Aktuální situace na trhu v pekařských a cukrářských oborech, informace o sklizni a kvalitě obilí, prognóza cen mouk a pekařských výrobků, ale třeba také úspory v dopravě, byla témata odborného semináře, kterého se v rámci zahajovacího dne 40. ročníku výstavy Země živitelka zúčastnili pekaři, cukráři a zástupci dodavatelsky a odběratelsky spolupracujících profesních oborů.

Ze semináře vyplynula mj. nutnost investic do mechanizace a automatizace technologií, zvyšování produktivity práce a marketingu. „Čeští pekaři, cukráři a ostatní potravináři dělají poctivé řemeslo. Dokáží své zboží perfektně připravit, krásně upravit a vyrobit, ale ne vždy dobře prodat,“ řekl Dušan Pelikán z Brněnského Výstaviště, který hovořil o marketingovém využití výstav a veletrhů. „Účast na veletrhu dává příležitost porovnat se s konkurencí, zjistit, jaké jsou nové technologie, rozšířit okruh odběratelů a zvýšit konkurenceschopnost firmy.“

Václav Král ze společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. představil na semináři možnosti snížení nákladů na dopravu při využití pohonu vozidel na stlačený zemní plyn, který známe pod zkratkou CNG.

Ing. Václav Král představil ekonomické efekty využívání CNG v dopravě

Ing. Václav Král představil ekonomický přínos využívání CNG v dopravě

„Pekařské a cukrářské subjekty využívají zemní plyn běžně pro vytápění a provoz pecí, ne každý ale ví, že ho lze ve stlačené formě velmi efektivně využít i v dopravě. Pohybuje-li se dnes cena benzínu někde kolem 36,7 korun za litr, CNG natankujeme u veřejné stanice cca za 26 Kč/kg, s vlastním plnicím zařízením pak za cca 22 Kč/kg. Pro názornost řekněme, že investujeme-li do paliva 1000 Kč, ujedeme na benzín či naftu průměrně asi 500 – 550 km, na LPG 700 km a na zemní plyn až 1200 km. CNG nám tak uspoří až 50 % našich nákladů na pohonné hmoty,“ vysvětlil výhody CNG Václav Král. Dodal, že MOTOR JIKOV dnes dodává na trh celý sortiment plniček a čerpacích stanic, ze kterých si uživatelé vybírají v závislosti na velikost vozového parku a počtu ujetých kilometrů.

V rámci programu semináře, který pořádal Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR společně s firmou ZEELANDIA, spol. s r.o. Malšice, proběhla v pavilonech Z a T výstava dodavatelů strojů, surovin a služeb, velká přehlídka regionálních potravin a dožínkových koláčků.