Plnicí stanici CNG pro 24 autobusů zprovoznil Dopravní podnik města České Budějovice (DPMČB). Dodavatelem technologie byla jihočeská společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Nové autobusy na stlačený zemní plyn, které DPMČB pořídil, přispějí k čistšímu ovzduší ve městě.
„CNG je ekologická alternativa k současným benzinovým a naftovým motorům. Je osvědčená a levná. Náklady na provoz vozidla na CNG oproti benzínu a naftě jsou v podstatě poloviční. Není divu, že vozové parky rozšiřuji také autobusoví dopravci. Zrealizovat plnicí technologii pro českobudějovického dopravce pro nás byla jako pro místní firmu otázka prestiže,“ zdůraznil generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
CNG stanice odpovídá svojí kapacitou požadavku provozu 24 CNG autobusů. Celkový výkon jejích kompresorů je téměř 600 m3/hod., geometrický objem zásobníku CNG se blíží 9000 litrů a pojme zhruba 2.500 m3 stlačeného zemního plynu. Stanice je vybavena dvěma oboustrannými výdejními stojany s hadicemi a koncovkami NGV 1 a NGV2 pro plnění autobusů, nákladních automobilů i osobních vozů.
„Firma s vozovým parkem na CNG může ušetřit statisíce, v případě větších flotil, jak tomu je v případě dopravního podniku, i desítky milionů korun ročně na pohonných hmotách. My samozřejmě vozidla a vysokozdvižné vozíky s pohonem na CNG také využíváme a šetříme tak více než dva miliony korun ročně,“ zdůraznil Jiří Slíva, ředitel divize Montáže MOTORU JIKOV Strojírenská a.s.
Nové vozy pod označení Solaris Urbino 12 a 18 CNG doplnilo vozový park DPMČB o 24 autobusů, z nichž 19 bude krátkých a 5 kloubových. Investice do této obnovy se vyšplhala na 172,7 milionů korun, přičemž z 85 procent byla spolufinancovaná z fondů EU. Plnící stanici si městský dopravce pořídil z vlastních zdrojů a vyjde na zhruba 27 milionů korun.
„Obnova vozového parku a zavádění nových technologií vycházejí ze strategických cílů, které naše společnost představila již v roce 2016, kdy jsme se vydali takzvanou chytrou cestou,“ řekl ředitel společnosti a místopředseda představenstva Slavoj Dolejš.
„Města, jako jsou České Budějovice, musí volit alternativní formy městské hromadné dopravy, protože alespoň částečně vyvažují ekologickou zátěž, kterou způsobuje hustá automobilová doprava“, sdělil primátor města Jiří Svoboda.
V tuzemsku podle údajů Českého plynárenského svazu nyní jezdí téměř 20 000 vozidel na CNG, největší podíl na spotřebě mají autobusy veřejné hromadné dopravy, kterých je přes 1100. Počet vozidel na CNG se u nás meziročně zvýšil o více než 4000. V souladu s tím se rozšiřuje i potřebná infrastruktura. Jen loni se počet veřejných stanic CNG rozrostl o 27 nových. Rostoucí zájem registruje plynárenský svaz hlavně v městské hromadné dopravě. Autobusy na stlačený zemní plyn jezdí už ve více než 60 českých městech.
Na jihu Čech postavil MOTOR JIKOV například veřejné čerpací stanice v Jindřichově Hradci, Písku, Českém Krumlově, Milevsku nebo v Těšovicích u Prachatic.