Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Motoristé se dočkají další čerpací stanice na CNG, tentokrát v Jindřichově Hradci
Motoristé se dočkají další čerpací stanice na CNG, tentokrát v Jindřichově Hradci

Osm měsíců po zahájení provozu své první veřejné plnicí stanice na CNG v Písku zahajuje MOTOR JIKOV výstavbu další stanice v Jindřichově Hradci.

Čtvrté největší město Jihočeského kraje bude mít, po Českých Budějovicích, Písku a Táboře, pro motoristy veřejnou plnicí stanici na stlačený zemní plyn. Tato další stanice CNG v Jihočeském kraji se bude nacházet v oblasti průmyslové zóny bezprostředně u výpadovky E551 na Pelhřimov na Jarošovské ulici přímo před areálem společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

„O CNG je v Jindřichově Hradci velký zájem jak ze strany jednotlivců, tak firem a společností. Namátkou například České pošty, pekárny DK Open nebo společnosti AGRO-LA, ale i dalších firem a institucí, z nichž některé o pořízení vozů na CNG uvažují a dosud váhaly například právě z důvodu nižší dostupnosti tankování. Předpokládáme, že nová veřejná stanice, navíc velmi dobře dostupná z hlavní silnice, atraktivitu CNG na Jindřichohradecku zvýší. Pokud půjde vše bez komplikací, rádi bychom zahájili její provoz už letos v prosinci,“ vyjádřil se ke stavbě veřejné stanice na CNG v Jindřichově Hradci Jiří Slíva, ředitel divize Speciální obrábění a výroba společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Tato společnost zahájila v roce 2010 výrobu vlastního plnicího zařízení pro přímé plnění MJ Compact 05. O rok později už s ní vyhrála prestižní soutěž E.ON Energy Globe Award ČR a teď, o tři roky později, má ve svém portfoliu čtyři typy technologií pro plnění stlačeným zemním plynem. Uspokojí tak celé spektrum zákazníků, od jednotlivců, přes malé a střední podnikatele až po velké firmy. V letošním roce zahájila realizaci veřejných plnicích stanic. Premiéru měla v dubnu v Písku, kde v partnerství s firmou ZLINER ENERGY a.s. uvedla do provozu v areálu píseckého Jitexu první veřejnou CNG stanici na Písecku. Výstavbou další stanice v Jindřichově Hradci společnost pokračuje v aktivním rozšiřování dostupnosti tohoto alternativního paliva.

1

Základem stanice v Jindřichově Hradci bude plnicí technologie MJ SAT s kompresorem Becker & Söhne o výkonu 157 m3/hod a s tlakovým zásobníkem 2240 l / 285 bar. Stanice bude doplněna výdejním stojanem Adast s plnicím koncovkami NGV1 i NGV2 a s integrovaným platebním terminálem pro platbu všemi běžnými platebními kartami, včetně CNG Card. Tankovat zde budou moci osobní i dodávková vozidla a díky plnicí koncovce NGV2 i autobusy a nákladní vozy.

„Obliba CNG roste. Toto palivo má velkou budoucnost z hlediska ekologie, bezpečnosti a ekonomie. Jedinou nevýhodou je zatím nedostatečná síť stanic, v ČR je jich aktuálně necelá padesátka, a tak jsou možnosti tankování zatím nižší než u tradičních pohonů. To chceme rozšiřováním sítě veřejných plnicích stanic změnit a vnést do cestování na CNG komfort,“ vyjadřuje se předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Ve srovnání s benzínem jsou náklady na provoz CNG aut až o 50 % nižší. Kilometr jízdy nás vyjde asi na korunu. V ČR dnes jezdí na CNG téměř 6 tisíc vozidel, k současným 49 stanicím by mělo do roku 2015 přibýt kolem 35 dalších stanic. Odborníci dokonce očekávají, že v roce 2020 by Česká republika měla mít už kolem 400 CNG stanic.