Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV pomáhá řešit problémy dodavatele Scanie
MOTOR JIKOV pomáhá řešit problémy dodavatele Scanie

Problémy německého dodavatele švédského výrobce nákladních vozů Scania pomáhá vyřešit divize Tlaková slévárna MOTORU JIKOV Slévárna a.s. „Nejprve jsme byli osloveni s žádostí o pomoc s kooperací obrábění. Skončilo to u převodu formy po životnosti od stávajícího dodavatele a zlaté české ručičky, snažte se, udělejte maximum a dodávejte z opravené formy 800 kusů týdně,“ uvedl ředitel pro projektové řízení MOTORU JIKOV Group a.s. Tomáš Prášil. MOTOR JIKOV tak dělá maximum pro svého nového zákazníka IMI Group a koncového zákazníka Scania.

Cílem je pomoc našemu novému zákazníkovi, který vyrábí pro Scanii škrtící klapku zpětného sání do motorů. MOTOR JIKOV byl nominován na novou generaci, kde se blíží první vzorkování sériového nářadí. Náběh projektu do plného bude ale až v letech 2021-2022. Do té doby je zde první generace a velké problémy stávajícího dodavatele z Německa.

„Vzorkování se úspěšně podařilo, dle plánu a včas. Celkový stav nářadí i přes velkou opravu, ale není optimální a zmetkovitost čekáme velkou, až 30 procent. Zákazník bude muset objednat novou formu, pokud od nás chce plnohodnotnou pomoc v potřebném čase,“ doplnil Tomáš Prášil.
Dílec – odlitek – obrobek patří mezi ty složitější a náročné z pohledu požadavků na kvalitu a přesnost. „Je to ta správná výzva. Rád bych poděkoval kolegům z MOTORU JIKOV Fostron, divize Jednoúčelové stroje za zhotovení nového tlakovacího zařízení a tlakovacích přípravků v rekordním čase,“ zdůraznil ředitel pro projektové řízení.

Scania má rekordní objem objednávek, kdy čekací lhůta na nový kamion je šest až sedm měsíců. Dodavatelský řetězec dělá maximum, ale ani to nestačí. „Nárůst objemů je skokový, ale plánovaný, dle komponent se jedná o navýšení až dvacet procent, možná mu někdo nevěřil, nejsou někteří dodavatelé z nějakého důvodu připravení. Ale MOTOR JIKOV ukázal, že je připraven pomoci,“ podotkl Tomáš Prášil.