Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. posiluje svou pozici na trhu CNG plnicích stanic
MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. posiluje svou pozici na trhu CNG plnicích stanic

Český výrobce MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. podepsal exkluzivní smlouvu o výhradním prodeji CNG stanic s firmou AQUACENTRUM PRAHA s.r.o.

„MOTOR JIKOV dnes nabízí zákazníkovi CNG plnicí zařízení a stanice v širokém spektru výkonů již od 5 do řádově tisíců kubíků stlačeného zemního plynu za hodinu s tím, že oproti konkurenčním firmám velkou část sortimentu sami vyvíjíme a vyrábíme. Uzavřením kontraktu vyplňujeme v naší nabídce důležitý prostor o výkonech 20 – 100 m3/hod. a získáváme výhradní zastoupení ve výrobě a prodeji zařízení vyvinutých společností AQUACENTRUM PRAHA pro oblast celého světa, tedy i České republiky. Jedná se o logické vyústění naší dosavadní velmi úzké a úspěšné spolupráce a další strategický krok k posílení naší pozice na světových trzích,“ říká generální ředitel a předseda představenstva mateřské společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Jedná se především o kompaktní CNG plnicí stanice o výkonech 20 – 40 m3/hod, vybavené jedním nebo dvěma kompresory Trident 400 umístěných společně s tlakovým zásobníkem volitelného objemu až do 1680 l uvnitř betonového kontejneru o rozměrech zpravidla 3,5 x 2,5 x 2,5 metru. Zařízení kromě nutného příslušenství obsahuje moderní elektrický rozvaděč a automatickou regulaci provozu s připojením na internet, umožňující dálkový monitoring provozu. Může být vybaveno buď výdejním stojanem s obchodním měřením spotřeby, nebo jednoduchým výdejním zařízením s ručním ovládáním. Součástí výdejního systému bude vždy plnicí hadice a výdejní koncovka NGV1 nebo NGV2. Stanice bude prodávána pod obchodním názvem MJ Compact Plus. Svým provedením, konstrukcí a technickými parametry plně zapadá do koncepce a produktové řady CNG plnicích systémů, nabízených společností MOTOR JIKOV, která je díky tomu schopna pokrýt svými produkty potřeby v podstatě jakéhokoliv zákazníka.

Plnicí stanice MJ Compact Plus s výdejním stojanem (ilustrační foto)

Plnicí stanice MJ Compact Plus s výdejním stojanem (ilustrační foto)

„Zařízení se vyznačuje vysokou flexibilitou provedení a použití a lze je zákazníkům dodat dle jejich požadavků v odlišných koncepcích a variantách. Je určeno především pro vnitropodnikové aplikace pro středně velké flotily vozidel s pohonem na zemní plyn nebo jako veřejná CNG plnicí stanice pro menší lokality,“ popisuje produkt Jiří Slíva, ředitel divize Speciální obrábění a výroba soběslavské společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Instalace zařízení nevyžaduje náročnou stavební připravenost a má minimální legislativní nároky, zpravidla není třeba stavebního povolení. Společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. i AQUACENTRUM PRAHA s.r.o. zajišťují kompletní realizace od počátečních kalkulací potřeb a návrhu, přes projektování, asistenci při přípravě až po vlastní instalaci, zprovoznění a schválení stanice do provozu. Obě společnosti v České republice zajišťují i následný záruční i mimozáruční servis.

Smlouva dále obsahuje i dohodu o společném vývoji nových typů plnicích zařízení a stanic s cílem maximálně rozšířit toto dosud opomíjené, ale levné a ekologicky příznivé palivo a tím především zvýšit jeho dostupnost pro maximum uživatelů z řad velkých společností, firem, živnostníků ale i jednotlivců.

Stlačený zemní plyn, známý pod zkratkou CNG (Compressed Natural Gas), je klasický zemní plyn stlačený na 20 – 30 MPa. Počet tuzemských motoristů, kteří využívají CNG jako pohonnou hmotu, pomalu narůstá. Dnes je u nás kolem 5500 CNG vozidel, z toho přes 4900 osobních a užitkových. K dispozici je motoristům v ČR v současné době 47 veřejných plnicích stanic. Jednu z nich otevřely letos v dubnu společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. a ZLINER ENERGY a.s. v Písku. Ve světě již dnes jezdí na CNG více než 16 milionů vozidel a podle odborníků lze v příštím desetiletí počítat s nárůstem o dalších cca 50 milionů.