Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Miroslav Dvořák řídil valnou hromadu sdružení AutoSAP
MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. posiluje svou pozici na trhu CNG plnicích stanic

Český výrobce MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. podepsal exkluzivní smlouvu o výhradním prodeji CNG stanic s firmou AQUACENTRUM PRAHA s.r.o.

„MOTOR JIKOV dnes nabízí zákazníkovi CNG plnicí zařízení a stanice v širokém spektru výkonů již od 5 do řádově tisíců kubíků stlačeného zemního plynu za hodinu s tím, že oproti konkurenčním firmám velkou část sortimentu sami vyvíjíme a vyrábíme. Uzavřením kontraktu vyplňujeme v naší nabídce důležitý prostor o výkonech 20 – 100 m3/hod. a získáváme výhradní zastoupení ve výrobě a prodeji zařízení vyvinutých společností AQUACENTRUM PRAHA pro oblast celého světa, tedy i České republiky. Jedná se o logické vyústění naší dosavadní velmi úzké a úspěšné spolupráce a další strategický krok k posílení naší pozice na světových trzích,“ říká generální ředitel a předseda představenstva mateřské společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Jedná se především o kompaktní CNG plnicí stanice o výkonech 20 – 40 m3/hod, vybavené jedním nebo dvěma kompresory Trident 400 umístěných společně s tlakovým zásobníkem volitelného objemu až do 1680 l uvnitř betonového kontejneru o rozměrech zpravidla 3,5 x 2,5 x 2,5 metru. Zařízení kromě nutného příslušenství obsahuje moderní elektrický rozvaděč a automatickou regulaci provozu s připojením na internet, umožňující dálkový monitoring provozu. Může být vybaveno buď výdejním stojanem s obchodním měřením spotřeby, nebo jednoduchým výdejním zařízením s ručním ovládáním. Součástí výdejního systému bude vždy plnicí hadice a výdejní koncovka NGV1 nebo NGV2. Stanice bude prodávána pod obchodním názvem MJ Compact Plus. Svým provedením, konstrukcí a technickými parametry plně zapadá do koncepce a produktové řady CNG plnicích systémů, nabízených společností MOTOR JIKOV, která je díky tomu schopna pokrýt svými produkty potřeby v podstatě jakéhokoliv zákazníka.

Plnicí stanice MJ Compact Plus s výdejním stojanem (ilustrační foto)

Plnicí stanice MJ Compact Plus s výdejním stojanem (ilustrační foto)

„Zařízení se vyznačuje vysokou flexibilitou provedení a použití a lze je zákazníkům dodat dle jejich požadavků v odlišných koncepcích a variantách. Je určeno především pro vnitropodnikové aplikace pro středně velké flotily vozidel s pohonem na zemní plyn nebo jako veřejná CNG plnicí stanice pro menší lokality,“ popisuje produkt Jiří Slíva, ředitel divize Speciální obrábění a výroba soběslavské společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Instalace zařízení nevyžaduje náročnou stavební připravenost a má minimální legislativní nároky, zpravidla není třeba stavebního povolení. Společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. i AQUACENTRUM PRAHA s.r.o. zajišťují kompletní realizace od počátečních kalkulací potřeb a návrhu, přes projektování, asistenci při přípravě až po vlastní instalaci, zprovoznění a schválení stanice do provozu. Obě společnosti v České republice zajišťují i následný záruční i mimozáruční servis.

Smlouva dále obsahuje i dohodu o společném vývoji nových typů plnicích zařízení a stanic s cílem maximálně rozšířit toto dosud opomíjené, ale levné a ekologicky příznivé palivo a tím především zvýšit jeho dostupnost pro maximum uživatelů z řad velkých společností, firem, živnostníků ale i jednotlivců.

Stlačený zemní plyn, známý pod zkratkou CNG (Compressed Natural Gas), je klasický zemní plyn stlačený na 20 – 30 MPa. Počet tuzemských motoristů, kteří využívají CNG jako pohonnou hmotu, pomalu narůstá. Dnes je u nás kolem 5500 CNG vozidel, z toho přes 4900 osobních a užitkových. K dispozici je motoristům v ČR v současné době 47 veřejných plnicích stanic. Jednu z nich otevřely letos v dubnu společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. a ZLINER ENERGY a.s. v Písku. Ve světě již dnes jezdí na CNG více než 16 milionů vozidel a podle odborníků lze v příštím desetiletí počítat s nárůstem o dalších cca 50 milionů.