Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV otevřel veřejnou CNG stanici
v Českém Krumlově
MOTOR JIKOV otevřel veřejnou CNG stanici<br> v Českém Krumlově

V autobusovém depu v Chvalšinské ulici vybudovala společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. novou CNG plnicí stanici. Slavnostní otevření zařízení se uskutečnilo v úterý 25. listopadu. Jihočeští motoristé tak od prosince natankují stlačený zemní plyn v pěti veřejných stanicích v Českých Budějovicích, Písku, Táboře, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově. Provozovatelem českokrumlovské stanice je Zliner Energy, a.s.

„CNG jako rozvojové aktivitě fandím. A přeji MOTORu JIKOV, aby se mu na tomto poli i nadále dařilo,“ řekl při otevření stanice senátor za obvod Český Krumlov Tomáš Jirsa, který spolu s generálním ředitelem MOTORu JIKOV Group a.s. Miroslavem Dvořákem a generálním ředitelem ČSAD Autobusy České Budějovice, a.s, Vladimírem Homolou přestřihli pásku.

Ihned po spuštění využije stanici autobusový dopravce ČSAD autobusy České Budějovice, a to se čtyřmi autobusy, z toho dvěma městskými autobusy Irisbus Citelis a dvěma vozidly Iveco Rošero. Dvacet vozů na CNG plánuje pořídit do svého českokrumlovského depa i Česká pošta.
„Náklady na provoz automobilu na CNG oproti benzínu a naftě jsou v podstatě poloviční. Své vozové parky tak pochopitelně doplňují o auta na stlačený zemní plyn nejen autobusoví dopravci, ale například i Česká pošta, Policie České republiky, hasičské záchranné sbory, spediční firmy a další velké společnosti. Nárůst spotřeby CNG jasně vidíme u veřejných stanic, které jsme vybudovali v Písku i Jindřichově Hradci,“ uvedl generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
„Výtoč stanice v Jindřichově Hradci od února do října stoupl čtyřnásobně. V Písku jsme v lednu zaznamenali výtoč 23 225 kilogramů CNG a v říjnu již 33 575 kilogramů CNG,“ uvedl Karel Papežík, výkonný ředitel Zliner Energy, a.s.

„Firma s vozovým parkem na CNG může ušetřit statisíce, v případě větších flotil i miliony, korun ročně. O tom se ostatně přesvědčujeme i v MOTORu JIKOV, kde samozřejmě vozidla a vysokozdvižné vozíky s pohonem na CNG využíváme. Naší úsporu lze vyčíslit částkou 2,5 milionu korun ročně,“ zdůraznil Jiří Slíva ředitel divize Speciální obrábění a výroba společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Kapacitou a vybavením bude českokrumlovská CNG stanice sloužit nejen pro plnění autobusů, ale i osobních, užitkových i nákladních automobilů. Kompresorová stanice je vybavena zatím jedním kompresorem o výkonu 140 metrů krychlových za hodinu, v budoucnu se předpokládá doplnění druhého kompresoru o stejném výkonu, který zvýší kapacitu na dvojnásobek.
Třísekční zásobníky stlačeného zemního plynu mají geometrický objem 4 480 l a pojmou více než 900 kg CNG.
Výrobcem kompresorové technologie je německá partnerská společnost Schwelm Anlagentechnik GmbH, která je dominantním dodavatelem CNG stanic v Německu.
Automatický výdejní stojan vyrobila a dodala firma ADAST Systems, je vybaven hadicemi s koncovkami NGV1 i NGV2.Platební terminál je součástí tohoto výdejního stojanu a vyrobila jej společnost UNIDATAZ, pracuje s podnikovými čipy, kartami CNG i běžnými bankovními platebními kartami VISA a EC/MC, ovládání probíhá prostřednictvím dotykového LCD displeje.