Generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s., Ing. Miroslav Dvořák stojí již 11 let v čele jedné z nejvýznamnějších strojírenských firem v Jihočeském kraji.
49letý absolvent pražského ČVUT je ale dobrým vzorem nejen pro manažery, příklad by si z něj mohli vzít také dnešní absolventi vysokých škol. Svou kariéru totiž Miroslav Dvořák zahájil v roce 1986 jako asistent ve vývoji a konstruktér právě ve společnosti, kterou dnes řídí. Rok 2011 je tak pro něj malým jubileem. V MOTOR JIKOV Group, a.s., působí přesně čtvrt století.
Miroslav Dvořák je od roku 2006 také předsedou představenstva Jihočeské hospodářské komory, jež pomáhá podnikatelům napříč širokým spektrem oblastí. „Krize přinesla do podnikání nový trend – zákazníci a odběratelé zesílili tlak na kvalitu, ceny a termíny dodávek“, tvrdí Dvořák.
Česká ekonomika v současné době prochází krizí. Tato skutečnost jistě ovlivňuje i situaci podnikatelů v Jihočeském kraji…
Krize se dotýká každého, ale dopady jsou individuální. Záleží na tom, jak je firma velká, v jakém oboru podniká, na jakých trzích působí, jak je řízena, a těch „jak“ je samozřejmě mnohem víc. Obecně ale platí, a mnozí to už pochopili, že v souvislosti s ekonomickou krizí se podnikatelé musí naučit jinak uvažovat – snižovat náklady, vyhledávat nové obchodní příležitosti a přizpůsobit se rostoucím požadavkům zákazníků. Krize přinesla do podnikání nový prvek – zákazníci a odběratelé zesílili tlak na kvalitu, ceny a termíny dodávek. A někdy až dramatický boj o získání zákazníků dává tomuto trendu zelenou. Jen málokdo si může dovolit o zákazníka přijít.
Již pátým rokem stojíte v čele Jihočeské hospodářské komory. Jakou podporu mohou jihočeští podnikatelé od této instituce očekávat?
Škála naší činnosti je pestrá a různorodá. Od legislativy, vyhledávání obchodních partnerů až po vstup na zahraniční trhy nebo rozvoj korporací. Komora poskytuje služby od poradenství a vzdělávání přes ekonomiku, právní servis a správu informačních míst a center až po zřizování podnikatelských plánů a navazování obchodních kontaktů.
Kde se tedy podnikatelé mohou dozvědět více?
Stačí se podívat na náš web www.jhk.cz a každý bude mít detailnější obrázek i o konkrétních službách, mezi něž patří InMP – Informační místa pro podnikatele, mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, v rámci kontaktního místa CZECHPOINT pak výpisy ze státních databází, vidimace a legalizace listin. Dále vystavujeme vývozní dokumenty, tzv. ATA karnety, a ověřujeme původ zboží pro dopravní formy, pak sloužíme jako krajské obslužné místo pro elektronické mýto – sjednávání smluv, vydávání palubních jednotek i placení mýtného.
Domníváte se, že je i dnes ještě na trhu prostor pro podnikání?
Místo na trhu je vždycky. Jak velké, to záleží na vždy na situaci ohledně nabídky a poptávky, druhu podnikání, na tom, co firma či živnostník dělá, či chce dělat. Jistě, před dvaceti lety, kdy se v Česku začalo opět s budováním tržních vztahů, země zažila neuvěřitelný boom. Logicky je pak dnes na trhu méně místa, ale hlavně pro služby a drobnou výrobu existuje. Založit si automobilku by asi bylo složité, ale vstoupit na trh se železniční dopravou a konkurovat Českým drahám, jako třeba Radim Jančura, to asi možné je. Výrobní, hlavně strojírenské firmy jsou ve složitější situaci. I proto některé z nich skončily. S hospodářskou krizí se nedokázaly vyrovnat.
Přesto tvrdím, že i když podnikání není jednoduché a konkurenční boj stále tvrdší, podnikat se dá. Obstojí ale jen podnikatelé s jasnou vizí a kvalitní strategií.
Jak se v současné ekonomice daří Motoru?
MOTOR JIKOV Group, a.s., je firma s dlouholetou tradicí – loni jsme oslavili 111. let existence – a rád říkám, že stojí na pevných základech. Je to skupina tří firem podnikajících ve strojírenství, slévárenství a výrobě montážních celků, se širokým portfoliem technologií a výrobků, do něhož patří vysokotlaké a nízkotlaké lití hliníku a zinku, lití tvárné a šedé litiny, obrábění, výroba forem a jednoúčelových strojů, nýtovacích pistolí, CNG plnicích stanic, malé zemědělské mechanizace, komponent vzduchové brzdové soustavy a prvků palivové soustavy. Obchodujeme prakticky po celém světě, export činí cca 70%.
Z finančního pohledu – v předkrizových letech, tedy před rokem 2008, jsme měli obrat kolem 1,5 miliardy korun a 1 150 zaměstnanců. Nyní máme obrat kolem 1,35 miliardy a zhruba 900 lidí. Už z toho je vidět, že produktivita a efektivnost naší práce se lepší.
Stav zaměstnanců se kvůli krizi sice snížil, ale na druhou stranu nás tento fakt přiměl vrátit se k hodnocení procesů, nákladů a provozní organizace a zavést efektivní postupy. Ty nám pomohly zvýšit úroveň přidané hodnoty včetně jejího poměru k pracovním a osobním nákladům. Stručně řečeno: museli jsme hledat optimální řešení, abychom si udrželi finanční stabilitu. Díky tomu se ale i s nižším počtem zaměstnanců výkonově přibližujeme předkrizovým letům. To znamená, že nás krize naučila zdokonalit řízení firemních procesů a, byť to zní jakkoliv paradoxně, svým způsobem i posílila. Ale přiznávám, byla to dřina. Hodně kolegů a spolupracovníků mělo dobrovolně prodlouženou pracovní dobu, a co vím, i bezesné noci. Každý z nás totiž cítil i odpovědnost za lidi ve výrobě a provozech. Řeknu-li tedy, že se dnes společnosti MOTOR JIKOV Group, a.s., daří relativně dobře, pak to není samo od sebe.
Jihočeský kraj eviduje v září po Praze nejnižší míru nezaměstnanosti v republice. Jak hodnotíte tuto situaci?
Myslím, že aktuální nezaměstnanost v česku pohybující se kolem 9 procent odpovídá současné nabídce a poptávce na trhu práce. Stále tvrdím, že kdo pracovat chce, práci si najde. Ať už jako zaměstnanec, nebo jako živnostník.
MOTOR JIKOV Group spoléhá také na vlastní „odchovance“. Před čtyřmi lety jste založili školní výcvikové středisko. Jak je dnes hodnotíte?
Výcvikové středisko v MOTOR JIKOV Group, a.s., vzniklo na podzim 2007. Ročně jím projdou desítky učňů a studentů z technicky zaměřených škol. Ocení ho především studenti, kteří získávají v jedné z největších strojírenských firem v kraji potřebnou praxi, užitek z něj máme ale i my, protože mezi mladými lidmi možné budoucí zaměstnance. V případě oboustranného zájmu studenty podporujeme finančním příspěvkem na studium.
Výcvikové středisko jsme vybavili moderní technikou v hodnotě několika milionů korun, na které se učni seznamují třeba s programováním a obsluhou CNC strojů pod dohledem zkušených odborníků.
Kromě toho firma MJG úzce spolupracuje s několika technicky zaměřenými školami všech stupňů a aktuálně se zapojuje mimo jiné do zlepšení koncepce vzdělávání. V nedávné době jsme získali například 1. místo v projektu IQ Industry, v jehož rámci jsme v našich firmách školili pedagogy technických předmětů.
Společnost MOTO JIKOV Group, a.s., je známá také svým aktivním přístupem ke sponzoringu…
Neziskové organizace, ať už se věnují sportu, výchově dětí, kultuře nebo sociální oblasti, to jistě v dnešní době nemají lehké. Dotace jsou nízké, a co si neseženou, zpravidla nemají. My, jako ryze česká firma, podporujeme sport a kulturu, hodně peněz dáváme i na „neziskovou“. Je ale jasné, že všem žádostem vyhovět nelze. Aby naše pomoc a podpora byla citelná, máme dva hlavní partnery – nadační fond Jihočeské naděje, podporující mladé, talentované Jihočechy, a Dětskou psychiatrickou léčebnu v Opařanech. S oběma už spolupracujeme řadu let a výsledky jsou vidět. Mám z toho opravdu radost.