Flotila osobních aut i dodávek logistické společnosti DB Schenker od konce října tankuje stlačený zemní plyn z nové plnící stanice MJ SAT dodané společností MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. „Chtěl bych poděkovat projektantovi a hlavnímu dodavateli firmě MOTOR JIKOV za velmi rychlou a bezvadnou realizaci stavby,“ řekl při slavnostním otevření stanice v centrále společnosti v Rudné u Prahy ředitel SCHENKER spol. s r. o. Tomáš Holomoucký. Společnost plánuje do roku převést polovinu flotily osobních vozů na CNG, nyní jezdí na stlačený zemní plyn osm aut. „Už nyní je jisté, že náš vozový park v krátké době doplníme i o dodávková a větší rozvozová vozidla na CNG. Pro příští rok se bavíme o počtu okolo dvaceti nákladních vozů,“ doplnil Tomáš Holomoucký.
MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. dodala logistické firmě stanici MJ SAT s jedním kompresorem J. A. Becker und Söhne o výkonu 159 metrů krychlových za hodinu a dvěma zásobníky CNG o geometrickém objemu 4480 litrů. „Specifikem stanice je její umístění. Výdejní stojan je orientován jednou stranou do uzavřeného areálu firmy a druhou stranou na částečně veřejně přístupné parkoviště. Bylo tedy potřeba vyřešit požadavek zákazníka na přísné oddělení prostorů na obou stranách výdejního stojanu, které se promítá i do příček uvnitř přístřešku nad výdejním stojanem,“ uvedl za MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jaroslav Vohnout. Oboustranný výdejní stojan ADAST je osazen třemi výdejními hadicemi a koncovkami NGV1 a NGV2 a dvěma integrovanými platebními terminály UNIDATAZ. Jeden je na každé straně výdejního stojanu a umožňuje placení podnikovými čipy, CNG kartami a v budoucnu i bankovními kartami.
Výzvu pro projektantku stanice představovalo umístění výdejního stojanu do skloněného terénu a požadavek na oboustranný přístup. „Komunikace se na obou stranách výškově liší téměř o čtyřicet centimetrů. Při projektování jsem byla navíc limitována délkou tankovacích hadic. Specifikem projektování bylo i již dokončené okolí stavby včetně příjezdových komunikací, do kterých nebylo možné zasahovat,“ podotkla projektantka Helena Matějčková, která pro MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. projektovala již sedmou velkou plnící stanici CNG.
Společnost Schenker spol. s r. o. počítá s návratností investice do několika let. „Spočítané jsme to měli na tři roky, ale tehdy jsme kalkulovali s vyššími cenami nafty, takže to bude asi o něco déle. Samotná ekonomika věci je ale jen jednou výhodou, kterou CNG přináší. Podstatný je pro nás ekologický přínos,“ zdůraznil Tomáš Holomoucký. To potvrzuje i ředitel divize Speciální obrábění a výroba MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva. „Karcinogenních oxidů dusíku je při spalování plynu oproti klasickým motorům o 80 procent méně, oxidu uhelnatého o 90 procent méně. V podstatě na nulu klesají emise pevných částic, které jsou u naftových motorů považovány z důvodu mutagenních a karcinogenních účinků za nejškodlivější,“ zdůrazňuje Jiří Slíva.
DB Schenker je jedním z předních světových poskytovatelů integrované logistiky a globálních spedičních služeb. V České republice má celkem 160 rozvozových vozů, a to většinou s vyšší užitnou hmotností. V plánu je jejich postupná výměna za auta na stlačený zemní plyn. Firma plánuje v budoucnu roční spotřebu pro celou flotilu vozů 210 000 metrů krychlových CNG.