Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV GROUP upevňuje spolupráci se švédskou Scanií
MOTOR JIKOV GROUP upevňuje spolupráci se švédskou Scanií

Jihočeský strojírenský a slévárenský holding MOTOR JIKOV GROUP rozvíjí spolupráci se švédskou automobilkou Scania, jedním z největších výrobců nákladních automobilů, autobusů a lodních a průmyslových motorů. Dodávat bude více než tři desítky komponent pro nový motor normy EURO 6.
Objem obchodů mezi jihočeskou společností a automobilkou, který letos činí 9,6 milionů eur, tak do roku 2018 vzroste na 18,85 milionů eur. V příštích třech letech investuje MOTOR JIKOV GROUP v souvislosti s novými zakázkami do strojů a zařízení 121 milionů korun.
MOTOR JIKOV navázal spolupráci se Scanií již v roce 2006 a vyrábí pro ni dílce z nízkotlakých hliníkových odlitků již od roku 2009. V roce 2012 se rozběhla výroba vysokotlakých hliníkových odlitků, obrobků a komplexních dílů včetně montáží.

„MOTOR JIKOV GROUP tak opět dokazuje schopnost obstát mezi nejsilnějšími hráči ve strojírenství na světové úrovni. Scania si, stejně jako celá řada dalších zákazníků plně uvědomuje naší sílu a velkou konkurenční výhodu, která plyne z propojení čtyř firem v rámci holdingu MOTOR JIKOV GROUP. Jsme schopni uchopit celý projekt nového společného vývoje dílce od převzetí dokumentace, přes výrobu až po finální opracování a montáž,“ zdůraznil generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
Scania v posledních letech vyvíjela nové nákladní auto, které bychom měli na silnicích potkávat od roku 2017 v příštích dvaceti letech, samozřejmě s následnými facelifty. Pro tento vůz má divize Tlaková slévárna MOTOR JIKOV Slévárna a.s. v jednání 34 nových komplexních komponent z vysokotlakých hliníkových odlitků. „Ty jsou určeny pro motory splňující normu EURO6 a převodovky, s tím, že jsme se posunuli ve složitosti dílů. Celkem jde o nový obchod za necelých šest milionů euro ročně,“ doplnil ředitel pro projektové řízení MOTOR JIKOV Group a.s. Tomáš Prášil. Do roku 2019 by se měla hodnota obchodu divize Tlaková slévárna MOTOR JIKOV Slévárna s automobilkou zdvojnásobit.

Dobrou zprávou pro jihočeský holding je i to, že německý koncern Volkswagen vytvořil nový holding pro nákladní automobily, do kterého převedl své značky MAN a Scania. To bude znamenat větší spolupráci mezi značkami, využívání stejných dílů a tím pádem i větší objemy zakázek a jistotu trhu pro MOTOR JIKOV GROUP.
V současné době vyrábí společnosti holdingu pro švédskou automobilku více než tři desítky různých komponent, z toho je dvaadvacet vysokotlakých hliníkových odlitků z divize Tlaková slévárna MOTOR JIKOV Slévárna a.s., jde o komponent pro motory, jako jsou boční krytky, kryty, víka hlavy válců, víka – příruby, příruba – skříň pro přívod vzduchu, filtraci, kryt ložiska a řadu dalších, včetně následných operací. Jejich počet by se měl od příštího roku zdvojnásobit.

Divize Speciální obrábění a výroba MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. obrábí nízkotlaké hliníkové odlitky MOTOR JIKOV Slévárna a.s. i další odlitky nízkotlaké i gravitační, zajišťuje montážní operace a dále zpracovává odlitky pro motorovou brzdu, skříň převodovky, trubky sání motoru a další.