Po rekordním roce, kdy společnosti holdingu MOTOR JIKOV investovaly do strojů a vybavení přes sto milionů korun, nenastane v tempu investování výraznější zpomalení. I pro rok 2015 přesahují připravované investiční záměry společností dohromady devítimístnou sumu. „Do budoucnosti firmy vkládáme dalších sto milionů korun. Nemůžeme a nechceme zůstat stát na místě, protože stagnace je jen předzvěstí úpadku. Největší částka bude letos směřovat do nákupu nových strojů ve společnosti MOTOR JIKOV Slévárna a.s.,“ uvedl generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
Investice v Tlakové slévárně MOTOR JIKOV Slévárna a.s. jsou v roce 2015 ve znamení pokračování rozšíření technologického vývojového centra a startu významného projektu Mitsubishi. „Dodávat budeme odlitky těla alternátoru desáté generace a zadní kryt startéru. Výrobky z MOTORu JIKOV se tak objeví například ve vozech z produkce kolínského závodu automobilky PSA,“ uvedl ředitel pro projektové řízení MOTO JIKOV Group a.s. Tomáš Prášil. Investice v řádu několika milionů korun bude nutná i do úpravy nové haly, ve které bude umístěn provoz nízkotlakých licích strojů.
Divize Slévárna litiny MOTOR JIKOV Slévárna a.s. připravuje druhou etapa výměny technologie odsávání pískového hospodářství v hodnotě 5,5 milionu korun, která ještě více přispěje k ochraně životního prostředí.
Další velkou investicí tentokrát v MOTORu JIKOV Strojírenská a.s., divizi Speciální obrábění a výroba (SOV), je horizontální obráběcí centrum pro nový projekt Scania. „Jedná se o obrábění gravitačního odlitku trubky chladicího systému motoru nového nákladního vozu švédské značky. Projekt jsme doslova vybojovali začátkem roku 2015 a do sériové výroby by měl přijít v polovině roku 2016. Vyžádá si kapacitu celého jednoho obráběcího centra v nepřetržitém provozu,“ uvedl ředitel divize SOV MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva.
V rámci projektu zavedení nových nýtovacích nástrojů pořizuje letos divize Průmyslové výrobky (PV) MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. dva stroje v celkové hodnotě deset milionů korun. „Jedná se o automatový soustruh za 5,5 milionu korun a přírubový soustruh za 4,5 milionu korun. Stroje nám umožní zvednout produkci nýtovacích nástrojů, tak i dílů. STANLEY Engineered Fastening (SEF) je významný nadnárodní výrobce spojovacího materiálu s výrobními závody v Evropě, Americe a Asii. Patří do portfolia firem Stanley Black & Decker,“ uvedl ředitel divize PV Milan Vančata.