Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Octavia G-TEC ujela 1 700 km na jedno natankování
Octavia G-TEC ujela 1 700 km na jedno natankování

Rekordem se chlubí Škoda Octavia s pohonem na stlačený zemní plyn. Posádka na jediné natankování urazila 1700 kilometrů, což je nejdelší vzdálenost ujetá se sériovou Octavií vůbec. Při rekordní jízdě Škody Octavia Style 1,4 TSI G-TEC stál jeden kilometr jízdy na CNG v průměru 0,74 koruny, při jízdě na benzinovou nádrž pak 1,4 koruny.

MOTOR JIKOV GROUP již několik let ve své firemní flotile preferuje vozy s pohonem na CNG a právě rekordních G-Teců pořídil od jejich loňského uvedení na trh již devět. „Pro letošní rok posílí flotilu ještě další dvě Octavie. Pro příští rok plánujeme pořídit pět až šest vozů s pohonem na CNG. Mluvíme tedy z vlastní zkušenosti, když tvrdíme, že firmy mohou s vozovým parkem na CNG a vlastní plnicí stanicí ušetřit statisíce, v případě větších flotil, i miliony korun ročně,“ zdůraznil ředitel divize Speciální obrábění a výroba MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva. MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. nabízí zákazníkům kompletní paletu plnících stanice CNG od malých takzvaných domácích plniček přes plničky firemní až po velké veřejné stanice.

Rekordní jízdu odstartovala posádka na čerpací stanici v Praze 6, kde byly obě nádrže naplněny. Na CNG dojela Octavia téměř do Rostocku, plyn došel po 531 km. Dál se tedy pokračovalo na benzin. Posádka nocovala první den v Kodani, druhý den kousek před Oslem. Teprve po dalších 1169 km se Octavia v náročném stoupání u městečka Alvdal zastavila definitivně, což znamená, že na jedno natankování urazila přesně 1700 km. Tyto hodnoty byly zapsány do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov jako nejdelší vzdálenost ujetá se sériovým vozem ŠKODA Octavia. Opětovným naplněním obou nádrží se zjistilo, že vůz spotřeboval 15,152 kg plynu a 50,51 l benzinu. Z toho vyplývají průměrné spotřeby 2,85 kg CNG na 100 km a 4,32 l benzinu na 100 km.

K cestě byla použita běžná ŠKODA Octavia ve výbavové verzi Style bez jakýchkoliv dodatečných úprav. Na rozdíl od jednoúčelových ekomaratonů zaměřených na co nejnižší spotřebu šlo v tomto případě o jízdu v reálných podmínkách. Ve voze cestovala dvoučlenná posádka s adekvátním množstvím zavazadel. Naměřené hodnoty lze tedy považovat za realistické a v praxi dosažitelné například při cestách na dovolenou.