Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Fostron a.s. připravuje pro Valeo automatizovanou linku
Fostron a.s. připravuje pro Valeo automatizovanou linku

Montážní stroje pro firmu Valeo dokončili technici MOTORU JIKOV Fostron a.s. divize Jednoúčelové stroje (JUS). „Stroje slouží ke spojení bloku výparníku s trubkami a montáži TXV ventilu. Instalovány budou v českém závodě Valea v Žebráku. Jedná se během posledních pěti let již o osmou sérii strojů pro Valeo,“ informoval manažer pro prodej divize JUS Jiří Hrabánek. V blízké budoucnosti se otevírá ve spolupráci s Valeem v rámci automatizace výroby příležitost pro divizi JUS postavit plně automatizovanou linku.

Společnost Valeo, která vyrábí produkty zabezpečující teplotní komfort v kabině aut, jako jsou klimatizační jednotky, kompresory a výparníky, je největším zákazníkem MOTORU JIKOV Fostron a.s., divize JUS.

„V minulých letech jsme stroje vyráběli i do zahraničních sesterských společností Valeo například do Turecko, Indie nebo Mexika. Stroje jsou univerzální, kdy při výměně nástrojů je možné vyrábět různé varianty výparníků. Součástí nástrojů a řízení strojů jsou kontrolní prvky včetně kamerového systému pro zajištění kvality výroby. Stroje jsou s manuálním zakládáním komponentů,“ popsal Jiří Hrabánek.

V rámci neustálého vývoje v automobilovém průmyslu a požadavkům na kvalitu a ceny musí dodavatelé každoročně optimalizovat výrobní proces. Jednou z častých řešení je automatizace procesu, což je samozřejmě věc, kterou technici MOTORU JIKOV Fostron a.s. umějí. „Proto ve spolupráci s techniky Valeo dokončujeme v naší konstrukci projekt výše uvedené technologie s automatizací těchto procesů. Nový design linky připravuje jako hlavní konstruktérka Marie Kováříková,“ upřesnil Jiří Hrabánek.

Vývoj designu linky, kde je použito několik průmyslových robotů, trval několik měsíců, je nyní ze strany Valeo schválen. „Ve Valeo nyní probíhá přípravný proces investice s předpokladem výroby linky během dvou až tří let,“ dodal Jiří Hrabánek.