Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Firmy holdingu v omezeném režimu opět vyrábí
Firmy holdingu v omezeném režimu opět vyrábí

Strojírenský holding MOTOR JIKOV ukončil dvoutýdenní odstávku zapříčiněnou dopady koronaviru a od 20. dubna začal znovu vyrábět. Produkce zatím pojede zhruba na 50 procent, zbytek zaměstnanců bude stále doma za 70 procent platu, firma využívá kurzarbeit. Zisk za první pololetí klesne firmě proti plánu zhruba o 30 milionů Kč. Hlavní odběratel holdingu, Scania, obnovil výrobu 20. dubna, ale jen na 20 procent.

Holding v březnu propustil 60 agenturních pracovníků a dalších 20 zaměstnanců, kteří byli ve zkušební době. Dosud měl 800 kmenových zaměstnanců a asi 90 agenturních. Další propouštění firma zatím neplánuje. Přes 60 procent jejího obratu tvoří zakázky pro automobilový průmysl.

„Naše rozhodnutí je, že od pondělí pojedou všechny provozy, ale v padesátiprocentním režimu. Zbytek lidí bude využívat kurzarbeit. Na květen plánujeme výrobu do 70 procent, ale jsou to všechno odhady. Firmy teprve teď začaly víc ponižovat – když šly do odstávek, jejich objednávky se moc nezměnily, chtěly se předzásobit,“ řekl Dvořák. Poptávka od zákazníků začala klesat koncem dubna, méně je i zakázek na květen.

MOTOR JIKOV GROUP měl v roce 2018 tržby 1,8 miliardy Kč a zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 88 milionů. Největším zákazníkem je švédský výrobce nákladních aut, autobusů či lodních motorů Scania. Přes 80 procent produkce míří na vývoz, nejvíce do Švédska a USA.