Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Firma investuje opět více než 130 milionů korun
Firma investuje opět více než 130 milionů korun

Nové projekty, zvyšování kvality výroby i zlepšování pracovního prostředí. To jsou jedny z hlavních důvodů investic ve firmách holdingu MOTOR JIKOV GROUP.
„V loňském roce jsme proinvestovali 163 milionů korun, pro letošní plánujeme výši investic 130 milionů korun. Za dva roky by to byla stejná částka jako za čtyři roky předtím, tedy zdojnásobení investic v rámci holdingu,“ zdůraznil generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
Nejvíce budou investovat divize Tlaková slévárna MOTORU JIKOV Slévárna a.s. a divize Obrábění MOTORU JIKOV Strojírenská a.s., kde například plánují nákup nových obráběcích center. Na těch se budou obrábět díly pro terénní vozy Jaguar Land Rover. Jedná se o zcela novou zakázku divize Obrábění. „Půjde o výrobu ramen náprav osobních vozů. V této chvíli probíhají intenzivní technická jednání mezi všemi účastníky o podobě polotovaru – výkovku a v návaznosti na to designu upínačů. Je to společná práce techniků MOTORU JIKOV s techniky THK Dačice a koncového zákazníka Jaguar Land Rover. Zároveň jednáme s dodavatelem stroje a technologie, kterým je německá firma SW,“ uvedl ředitel divize Obrábění MOTORU JIKOV Strojírenská a.s. Milan Vančata.

Díly pro Jaguar Land Rover bude MOTOR JIKOV dodávat devět let, přičemž start výroby je plánován na přelom 3. a 4. čtvrtletí letošního roku. „Pro zajištění objemů výroby budou potřeba dva až tři stroje v závislosti na poptávce a rozsahu obrábění – to se zatím upřesňuje. Bude se jednat o horizontální dvouvřetenná pětiosá obráběcí centra, přičemž s ohledem na jejich velikost bylo potřeba zřídit nový otvor a vjezd do výrobní haly pro stěhování strojů,“ doplnil Milan Vančata.
Roční tržby nového obchodu se mohou vyšplhat na 40 až 50 milionů korun bez materiálu, kterým je ocelový výkovek dodávaný od zákazníka z kovárny ve Francii.
Vůbec největší objem prostředků by měl jít v letošním roce do divize Tlaková slévárna MOTOR JIKOV Slévárna a.s. „V plánu je pořízení tří robotizovaných licích pracovišť, šachtové tavící pece a nové filtrace. Tlakovou slévárnu čeká jedno z nejnáročnějších období, ale krásné, protože nás technicky nesmírně posune kupředu, a to včetně aktivního zlepšování pracovního prostředí a ekologického přístupu,“ zdůraznil ředitel pro řízení projektů MOTORU JIKOV Group a.s. Tomáš Prášil.