Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Díky nové chladnici písku jsou odlitky kvalitnější
Díky nové chladnici písku jsou odlitky kvalitnější

Modernizaci, která výrazně přispívá ke kvalitě produkovaných odlitků, má za sebou provoz slévárny litiny MOTORU JIKOV Slévárna a.s. Za více než sedm milionů korun byla instalována nová chladnice pískového hospodářství.
K čemu chladnice slouží, vysvětlil manažer pro techniku divize Slévárna litiny MOTORU JIKOV Slévárna a.s. Ivan Hotový. „Roztavený kov o teplotě až 1400 stupňů Celsia odléváme do pískové formovací směsi (PFS), která pak hodinu prochází linkou. PFS, která do linky vstupuje o teplotě 35 stupňů Celsia a vlhkosti mezi 2,5 a 3,5 procenty, se tedy přirozeně zahřeje a vysuší. A protože směs používáme opakovaně, je potřeba ji zchladit a dodat jí požadovanou vlhkost, což se děje právě v chladnici,“ popsal Ivan Hotový. Zařízení, které se v angličtině nazývá cooling mixer, PFS zahřátou na více než 75 stupňů Celsia promíchává, přidáním vody zvlhčuje a ochlazuje.

Udržení stabilních vlastností pískové formovací směsi je důležité pro dosažení požadované kvality odlitků, a to zejména z hlediska povrchových a rozměrových parametrů. „Pokud nejsou parametry PFS dodrženy, vzrůstá zmetkovitost a vícenáklady na opravy odlitků. V období realizace investice, kdy jsme vyráběli bez chladnice, stouply náklady na zmetky a vícepráce o 35 procent. Náklady na pořízení se tak vrátí do dvou let,“ zdůraznil ředitel divize Slévárna litiny v MOTORU JIKOV Slévárna a.s. Tomáš Vítů.
Nová chladnice americké značky Simpson nahradila již tři desítky let staré dosluhující zařízení stejného výrobce. „Kromě toho, že nové zařízení je modernější, vylepšili jsme současně i pracovní cyklus chladnice. Dosud putovala PFS do chladnice přímo z vytloukacích roštů formovací linky, nyní je před ni instalován ještě dvanáctitunový zásobník, který nám zajistí cyklickou práci chladnice. Po naplnění zásobníku je kontinuálně dodáváno stejné množství PFS, což usnadňuje regulaci a tím dosažení optimálních vlastností PFS na výstupu z chladnice,“ doplnil Ivan Hotový.