Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Chytrá balicí linka střešních tašek pro firmu Bramac
Chytrá balicí linka střešních tašek pro firmu Bramac

Společnost MOTOR JIKOV Fostron a.s., výrobce jednoúčelových strojů a zařízení a jedna z dceřiných firem holdingu MOTOR JIKOV GROUP, zkonstruovala, vyrobila a uvedla do provozu plně automatizovanou linku pro firmu Bramac, celosvětového výrobce střešních materiálů. Balicí linka zvládá stohování a balení 130 střešních tašek za minutu.

„Z konstrukčního hlediska jsme se soustředili hlavně na problematiku manipulace svazků tašek a následně celé palety v požadovaném taktu, zásadní byl rovněž vývoj chapadel pro různé typy tašek. Kromě toho jsme vyvíjeli speciální stroje pro vkládání proložek a děrování fólie,“ vysvětluje Jiří Hrabánek, vedoucí projektu divize Jednoúčelové stroje.

Konstrukční práce a výrobu celé balicí linky, která je na ploše 20×50 m zvládl tým českobudějovické divize Jednoúčelové stroje za šest měsíců. Vlastní montáž a provozní oživování zabraly další tři měsíce.

Součástí zakázky bylo rovněž dodání pojezdových jeřábů, dopravníků a dalších speciálních strojů a zařízení, včetně zajištění strojů od zahraničních výrobců. Pro provoz linky je zapotřebí 13 servopohonů o výkonu 2,5 až 37kW, 23 asynchronních motorů (malého výkonu do 3kW) a další pneumatické prvky umístěné v chapadlech, přísunech a dalších částech zařízení. Centrální řízení zajišťuje Simotion D445-2 s výkonovými jednotkami Sinamics S120 (booksize) s CU320-2 PN, pro řízení motorů jsou použity frekvenční měniče Sinamics G120C. Výkonové napájení servoměničú dodává 55kW napáječ SLM, bez nutnosti použití brzdných odporů. Vlastní servomotory s převodovkami Stoeber a Flender dodala firma Siemens, stejně tak asynchronní motory. Provozní bezpečnost a vizualizaci zajišťuje průmyslové PC IPC 427C s software Simatic WinAC.

„Balicí linku jsme letos instalovali a uvedli do provozu v nově rekonstruovaných prostorách u zákazníka. Bylo nutné zajistit komunikaci mezi všemi řídicími systémy této nové technologie tak, aby na sebe jednotlivé pracovní operace plynule navazovaly. Vzhledem k velikosti pracoviště jsme zákazníkovi doporučili hned několik ovládacích panelů, logicky rozmístěných po celé lince. To obsluhu celé linky výrazně usnadňuje a má pozitivní vliv na zefektivnění výroby,“ dodává ředitel divize Jednoúčelové stroje společnosti MOTOR JIKOV Fostron a.s. Miroslav Kníže. Dodal, že balicí linka je koncipována tak, aby ji bylo možné dle měnících se požadavků zákazníka kdykoliv modifikovat, ať po stránce mechaniky, hardwaru nebo softwaru.

V roce 1991 založila rakouská firma BRAMAC DACHSYSTEME INTERNATIONAL GmbH Pochlam s akciovou společností LATER Chrudim společný podnik. Takto vzniklá dceřiná společnost BRAMAC spol. s r.o. se sídlem v Praze vyrábí ve výrobním závodě v Chrudimi již od dubna 1992 vysoce kvalitní Alpské střešní tašky ve čtyřech harmonických barvách. Společníci firma BRAMAC spol. s r.o. zakoupili v říjnu 1993 další výrobní závod v Olbramovicích na Moravě, kde byla zahájena výroba Moravských tašek. V září 1994 otevřela firma prodejní sklad v Písku. Od roku 1996 je jediným společníkem BRAMAC rakouská firma BRAMAC DACHSYSTEME INTERNATIONAL, GmbH.