Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Veřejná stanice na CNG v Písku po roce provozu navyšuje kapacitu
Veřejná stanice na CNG v Písku po roce provozu navyšuje kapacitu

Motoristé mají zájem o stačený zemní plyn (CNG). Veřejná stanice na CNG, kterou v Písku před rokem vybudovaly společnosti MOTOR JIKOV a Zliner Energy s.r.o., se projevila jako životaschopná a navyšuje plnicí kapacitu.

„Stanice bude doplněna o druhý kompresor SV1300NG o výkonu 140 m3/hod. Tím se výkon stanice zdvojnásobí na 280 m3/hod, což představuje hodinou výrobu 200 kg CNG. Roční maximální kapacita stanice bude pak na úrovni 1 milionu kg CNG za rok. Pro představu a porovnání spotřeba CNG v celé České republice v roce 2013 byla 16 milionů kg,“ vysvětluje Jiří Slíva, ředitel divize Speciální obrábění a výroba společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

1

Upgrade stanice, který zahrnuje i navýšení kapacit sušení zemního plynu a provedení pravidelné údržby a preventivního servisu, uskuteční v květnu partnerské organizace MOTOR JIKOV a SCHWELM Anlagentechnik. „Stanice má za sebou více než dva tisíce hodin provozu, funguje naprosto spolehlivě a potvrzuje vysokou kvalitu těchto plnicích technologií,“ konstatuje Slíva.

Díky zhruba polovičním nákladům oproti benzínu a naftě přichází CNG na chuť stále více firem a organizací. Zájem projevují hasičské záchranné sbory, městská policie, Česká pošta, komunální služby, spediční firmy a dopravci. ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. provozuje na CNG již 15 autobusů, pro jejichž plnění využívá výhradně veřejnou plnicí stanici na CNG v Písku. „V obnově vozového parku na CNG hodláme pokračovat i do budoucna, proto navýšení kapacitních možností stanice v Písku vítáme,“ říká generální ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. Vladimír Homola.

Po Písku uvedla do provozu společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. druhou veřejnou plnicí stanici na CNG letos v únoru v Jindřichově Hradci a momentálně se zabývá výstavbou veřejné stanice v Českém Krumlově. „S veřejnými CNG plnicími stanicemi jsme vstoupili na český trh v roce 2012. Během dvou let stavíme již třetí veřejnou stanici, i s naším přispěním by tak mohli motoristé do konce letošního roku využívat v Čechách už téměř stovku těchto plnicích stanic,“ hodnotí vývoj na trhu stanic s alternativními palivy předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. vyvíjí, vyrábí a dodává na trh v současné době celkem pět typů plnicích stanic na CNG. Kromě veřejných také stanice vnitropodnikové, o které mají zájem především společnosti provozující mimo silničních vozidel také vysokozdvižné vozíky a jinou manipulační techniku na CNG.

„Vozový park MOTOR JIKOV dnes zahrnuje již 32 referentských vozů a 9 vysokozdvižných vozíků. Pro plnění využíváme dvě vlastní vnitropodnikové stanice, k nimž v květnu přibude další v areálu tlakové slévárny v Českých Budějovicích. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že snížením nákladů na pohonné hmoty na polovinu se investice do pořízení vlastní plnicí stanice může firmám vrátit již během dvou let,“ dodává Slíva.