Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Učni poprvé skládali zkoušky v provozu v Soběslavi
Učni poprvé skládali zkoušky v provozu v Soběslavi

Výcviková střediska MOTOR JIKOV GROUP dále prohlubují spolupráci se středními školami a učilišti. Premiérově letos závěrečnou zkoušku skládali učni oboru nástrojař ze SOŠ a SOU Jindřichův Hradec přímo v prostorách soběslavského výcvikového střediska MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.
„Loni jsme tento model vyzkoušeli poprvé v Českých Budějovicích, kde se konala praktická část maturitní zkoušky. Výhody zkoušek přímo v provozu vidí jak pedagogové, tak my, i samotní studenti, kteří mají možnost udělat praktickou zkoušku ve známém prostředí, na strojích, které znají a se kterými pracují během praxe,“ zdůrazňuje odborný garant technického vzdělávání MOTOR JIKOV GROUP Radomír Hrouda.

„Jde to dobře, všechno stihnu vyrobit včas, takže věřím, že zkoušku složím,“ řekl přímo při zkoušce Stanislav Hadrava, který byl po dobu studia také stipendistou firmy a po dokončení školy, nastoupí do soběslavského provozu. „Těším se, protože škola je přeci jen nudnější než praxe,“ podotkl Stanislav Hadrava. Praktické zkoušky skládalo v Soběslavi na začátku června devět učňů.
Podle výkresové dokumentace museli učni zvládnout vyrobit rejsek, a to během dvoudenní zkoušky trvající 12 hodin. Zadání si losovali náhodně z těch, která byla určena celostátně.
Ve výcvikovém středisku v Soběslavi probíhá praktická výuka pro obory mechanik programátor, obráběč kovů a nástrojař. Další praktické zkušenosti studenti a učni získávají přímo ve výrobním procesu. Výcvikové středisko navštěvují studenti a učni v 2. a 3. ročníku, případně ve 4. ročníku.
Ročně se zde vystřídá kolem 80 studentů, kteří jsou rozděleni do skupin, takže denně vykonává praxi kolem 12 studentů, a to pod dohledem mistrů odborného výcviku z MOTORu JIKOV. „V rámci rozšiřování našich aktivit nyní hledáme vhodného uchazeče právě na pozici mistra odborného výcviku v Soběslavi,“ informovala ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Věra Vrchotová.

„Požadujeme minimálně středoškolské vzdělání s pětiletou praxí ve strojírenství. Uchazeč musí znát ovládání CNC strojů a mít zkušenosti s vedením mladého kolektivu. Na starosti bude mít výuku studentů na praxi, jejich hodnocení, ale i programování a obsluhu CNC strojů,“ popsala personální ředitelka MOTOR JIKOV Group a.s. Iva Fantyšová.
Výcvikové středisko v Soběslavi zahájilo činnost v roce 2012. Firma tak navázala na úspěšně fungující středisko v Č. Budějovicích. Smlouvu o spolupráci uzavřela s VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí a v následujícím roce také se SOŠ a SOU Jindřichův Hradec.