Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Roboti v Motoru Jikov hrají i dámu
Roboti v Motoru Jikov hrají i dámu

Robotické stroje mají ve firmách široké uplatnění. Nahrazují základní pracovní pozice, pomáhají optimalizovat procesy a jsou užitečné všude tam, kde je potřeba maximální přesnosti. Volný čas ale mohou strávit i hraním hry.

Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci stánku firmy MOTOR JIKOV Group a.s. na letošním ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo.

Do expozice holdingu strojírenských a slévárenských společností MOTOR JIKOV GROUP láká návštěvníky robot hrající dámu. Hrát ho naučil Přemysl Friš z divize Jednoúčelové stroje společnosti MOTOR JIKOV Fostron a.s. Do firmy nastoupil před rokem a konstruktérství ho zajímá natolik, že si nyní rozšiřuje odborné vědomosti studiem oboru měřící výpočetní techniky na Jihočeské univerzitě.

„Robot je skutečným zpestřením celé výstavy. Návštěvníci stánku mají spoustu otázek. Zajímá je hlavně, jak je robot ovládán, jak se vytváří program a jak docílit toho, aby robot s naprostou přesností uchopil figurku a umístil ji na stanovené místo. Na všechny dotazy samozřejmě odpovídáme a ukazujeme řídící počítač s digitálním modelem herní situace i záběry na ovládacím panelu robota. Osobně vnímám tuto expozici za velmi přínosnou pro komunikaci s mladými lidmi. Mě osobně by ke studiu technických oborů rozhodně motivovala,“ říká Přemysl Friš.

Zdeněk Struska z firmy MOTOR JIKOV Fostron a.s. předvádí variátorovou převodovku vyrobenou učni výcvikového střediska MOTOR JIKOV Fostron a.s.

Zdeněk Struska z firmy MOTOR JIKOV Fostron a.s. předvádí variátorovou převodovku vyrobenou učni výcvikového střediska MOTOR JIKOV Fostron a.s.

Návštěvníci stánku dále uvidí variátorovou převodovku. Tu sestrojili učni výcvikového střediska MOTOR JIKOV Fostron a.s. Kdo má zájem, informuje se u zástupců firmy o exkurzích, stipendiích i možnostech pracovního uplatnění, nebo přímo u studentů partnerské školy VOŠ, SPŠ Automobilní a technická ČB, kteří získávají konkrétní osobní zkušenosti při praxích ve výcvikovém středisku.

„Na účast na výstavě Vzdělání a řemeslo klademe velký důraz. Zejména proto, že tato celostátní výstava oslovuje nejen odbornou veřejnost, ale především žáky posledních ročníků základních škol, kteří se rozhodují o svém dalším studiu. Letošní výstavní stánek jsme koncipovali tak, abychom právě tyto mladé lidi zábavnou a hravou formou motivovali ke studiu technických oborů. Chceme jim ukázat, že holding MOTOR JIKOV GROUP je progresivní firma s mnoha technickými obory a širokými možnostmi uplatnění,“ komentuje účast na výstavě předseda představenstva a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Přemysl Friš z firmy MOTOR JIKOV Fostron a.s., poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Vlasta Bohdalová, hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Ing. Věra Vrchotová a ředitel VOŠ, SPŠ automobilní a technická České Budějovice Bc. Jan Šindelář

Zleva: Přemysl Friš z firmy MOTOR JIKOV Fostron a.s., poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Vlasta Bohdalová, hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Ing. Věra Vrchotová a ředitel VOŠ, SPŠ Automobilní a technická České Budějovice Bc. Jan Šindelář

Výstava Vzdělání a řemeslo se koná do pátku 23. listopadu. Zástupce MOTOR JIKOV Group a.s. bude také jedním z hostů čtvrteční panelové diskuze u kulatého stolu na téma Získávání kvalifikovaných pracovníků v řemeslných oborech – srovnání rakouského a českého systému, kterou v rámci výstavy pořádá Jihočeská hospodářská komora.