Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Posádka týmu MOTOR JIKOV za sebou nechala BMW i8 i Porsche Panamera
Posádka týmu MOTOR JIKOV za sebou nechala BMW i8 i Porsche Panamera

Spojit motoristický sport s představením technických novinek v oblasti vývoje alternativních pohonů automobilů odborné i laické veřejnosti. Takový cíl měl již čtvrtý ročník v České republice zcela ojedinělého podniku New Energies Rallye Český Krumlov, který se konal paralelně s květnovou soutěží FIA European Rally Trophy. Významným podporovatelem soutěže je od prvního ročníku i holding MOTOR JIKOV GROUP, který vyvíjí, vyrábí a dodává na trh plnicí stanice CNG.

Také letos se tak na start soutěže postavily dvě posádky v barvách týmu MOTOR JIKOV. Firemní flotila společnosti již na CNG najela přes dva miliony kilometrů, bylo tedy z čeho vybírat. Volba padla na osvědčený Volkswagen Passat TSI EcoFuel a novinku ŠKODA Octavia G-TEC. Za její volant usedl Jan Kocourek s navigátorem Václavem Urbánkem. Jan Kocourek nechyběl na žádném ze čtyř ročníků závodu a může proto nejlépe posoudit, kam se soutěž posunula. „Jednoznačně je patrné, že zájem o New Energies Rallye roste. Opět byla startovní listina delší a konkurence těžší. O růstu prestiže závodu a lepší prezentaci veřejnosti ostatně svědčí i to, že jsme letos poprvé startovali do hvězdicové jízdy přímo z Žižkova náměstí v Táboře,“ uvedl Jan Kocourek.

Mezi více než třemi desítkami přihlášených aut zaujaly například Ford Raptor SVT poháněný CNG či elektrická BMW i8 a Porsche Panamera. Ty všechny nechala posádka Jan Kocourek, Václav Urbánek v konečném pořadí za sebou. „Snažili jsme se jet hlavně přesně, což je podstatou tohoto typu rallye. Vzhledem k našemu umístění v první polovině výsledkové listiny se nám to, myslím, podařilo,“ zdůraznil Jan Kocourek, který absolvoval závod jako jediný řidič auta české značky.

Krumlovská soutěž ekologických vozidel, která má ambice přiblížit pokrok, jakého dosáhly technologie alternativního pohonu vozidel, startovala hvězdicovou jízdou z Tábora, Třeboně a rakouského Freistadtu. Ze třech míst posádky zamířily do Českého Krumlova a poté je čekala první etapa dle pravidel setinové rallye s cílem na českobudějovickém Výstavišti.
V sobotu následovala více než sto kilometrů dlouhá druhá etapa jízdy pravidelnosti jak v běžném provozu s vloženými testy přesnosti, takzvanými ertetami, tak i úseky na trati rychlostní zkoušky „velké“ rallye. Základním principem soutěže je ujetí předem určené vzdálenosti za určený čas, přičemž odchylka od ideálního času se měří na setiny vteřiny a posádky za ni inkasují trestné body.

Dámskou posádku MOTORu JIKOV Andrea Homolová a Lenka Mikulenková doplnil první den soutěže na postu řidiče Lukáš Vosecký, který chválil zlepšující se úroveň soutěže a rostoucí obtížnost. „Je vidět, že příprava závodu je rok od roku dokonalejší a zadání úkolů náročnější. Letos jsme například poprvé museli v jedné zkoušce přesnosti plnit hned dva úkoly. Poprvé byly také vloženy tajné testy přesnosti, které nebyly uvedeny v itineráři,“ podotkl Lukáš Vesecký. Ten také pochválil pořadatele za vylepšení zázemí pro posádky.
Výhodou New Energies Rallye Český Krumlov je skutečnost, že se závodu může zúčastnit každý držitel řidičského průkazu, který vlastní elektromobil, auto s hybridním pohonem nebo vozidlo poháněné CNG, LPG, etanolem, metanolem či vodíkem.