Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Plzeňská univerzita připravila firmě obor na míru
Plzeňská univerzita připravila firmě obor na míru

Vysokoškoláky s dostatečnou praxí hledá na pracovním trhu také MOTOR JIKOV GROUP. Pomoci by měla i rozšířená spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni. Ta se domluvila s firmami působícími v odvětví automotive a otevřela nový obor, kde se studenti naučí opravovat auta a používat přitom moderní počítačové aplikace. Na výuce se přímo podílejí lidé ze spolupracujících firem.
„Ptal jsem se zaměstnavatelů, co našim absolventům chybí, a odpovědi byly shodné. Po odborné stránce jsou jejich znalosti v pořádku, mají ale málo praxe, často neumějí jazyky, nedokážou komunikovat a jejich manažerské schopnosti jsou nedostatečné,“ popisuje děkan plzeňské strojní fakulty Milan Edl. Nový obor diagnostika a servis silničních vozidel se na jeho škole bude studovat jako bakalářský, vychovat má absolventy, kteří už firmám budou vyhovovat lépe.
V Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji je hodně firem, které vyrábějí součástky do aut. Škola zatím uzavřela smlouvu se šesti firmami. Patří mezi ně například slévárenský a strojírenský holding MOTOR JIKOV GROUP.

Do prvního ročníku se na podzim přihlásilo 44 uchazečů, nakonec jich nastoupilo 27. Praxe studentům začíná až od druhého ročníku, teď se učí základy a dotahují smlouvy s firmami. V jejich provozu by měli strávit minimálně 12 týdnů. Zatím se počítá s tím, že by do firem chodili každý pátek. „Není to moje ideální představa, ale je poměrně těžké přizpůsobit studentům pro praxi rozvrh výuky,“ připomíná děkan Edl, jak je náročné vyjít vstříc možnostem několika firem najednou.
O oborech, které by nebyly zaměřené akademicky, nýbrž profesně, se v Česku mluví už několik let. Volají po nich hlavně šéfové velkých firem, kterým chybí lidé do výroby. Zatím se ale moc nedařilo takové obory na školách otevřít. „My jsme to mohli udělat jen proto, že máme profesně zaměřený obor akreditovaný už z minulosti. Stačilo vyměnit několik předmětů a výuku rozšířit o praxi,“ popisuje Edl.

Akreditovat profesně zaměřený obor bylo dosud těžké, jak potvrzuje předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. „Věříme, že nový zákon, který platí od září 2016, to změní,“ domnívá se.
Podle zákona se studijní programy už nebudou rozdělovat jen na bakalářské a magisterské či prezenční a kombinované, ale nově také na profesně nebo akademicky zaměřené. Firmy takové absolventy dlouhodobě žádají, Fischer proto očekává, že potřebných oborů postupem času vznikne víc.
Západočeská univerzita teď firmám vychová prvních pár lidí.

Foto: 03_zcu: Na Veletrhu pracovních příležitosti Západočeské univerzity Plzeň předávali informace studentům garant odborného vzdělávání společnosti Radomír Hrouda a specialistka rozvoje lidských zdrojů Pavlína Stifterová.
03_zcu_1 a 2: Na akci Automotive day a den otevřených dveří, která se v lednu uskutečnila na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni, MOTOR JIKOV GROUP nemohl chybět! Cílem akce bylo oslovit potencionální uchazeče o studium na fakultě. Ti zároveň dostávali od specialistky rozvoje lidských zdrojů Lenky Trnkové informace o možnostech praxí a stáží v MOTORU JIKOV.
03_zcu_3: Na akci Automotive day do Plzně dorazili i studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích, kterým firma zajistila dopravu. Na snímku jsou Štěpán Čech (vlevo) a Tomáš Varga spolu s pedagogem Milošem Badalem. Na fotografii jsou se specialistkou rozvoje lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Lenkou Trnkovou.