Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Písecká generálka dopadla na jedničku!
Písecká generálka dopadla na jedničku!

Novou plnicí stanici CNG v areálu Jitexu dělí od ostrého provozu už jen závěrečná revize.

První zatěžkávací zkouškou před odbornou veřejností prošla úspěšně nová plnicí stanice CNG v areálu píseckého Jitexu. Zanedlouho ji stavebníci předají investorovi, společnosti ZLINER ENERGY.

Písek se tak stává třetím jihočeským městem, kde bude veřejná plnicí stanice CNG zprovozněna. V současné době je stanice plně funkční a probíhá etapa testování a revizí, aby zanedlouho mohla sloužit firemním flotilám a široké motoristické veřejnosti. Jedním z prvních podniků, který bude stanici využívat pro firemní flotilu, je ČSAD AUTOBUSY Č. Budějovice. Společnost je dalším jihočeským dopravcem, který se po zralé úvaze rozhodl nasadit do provozu ekologicky a ekonomicky výhodnější alternativu pohonu na CNG v rámci městské a příměstské dopravy v Písku.

Písecká generálka dopadla na jedničku!

„Jako velký dopravce samozřejmě hledáme možnosti, jak zlepšit ekonomiku společnosti. Přestože disponujeme novým a kvalitním vozovým parkem, rozhodli jsme se pro CNG jako nejlepší alternativu nafty. CNG totiž v sobě spojuje nesporný ekologický efekt, což je v městské dopravě nezanedbatelné, s řadou ekonomických přínosů. Nabízí nižší náklady na provoz, autobusy lépe topí, jsou tišší a nabízejí pasažérům větší komfort cestování. Uvažujeme o tom, že bychom v dalších měsících uvedli do provozu asi dvacet autobusů na CNG, což je v podstatě desetina naší stávající flotily,“ soudí generální ředitel společnosti ČSAD AUTOBUSY České Budějovice Vladimír Homola.

Písecká generálka dopadla na jedničku!

Proto se také chtěl českobudějovický dopravce v dobrém slova smyslu novou plnicí stanicí pochlubit před společníkem – významným rakouským dopravcem ÖBB-Postbus, GmbH. Tato společnost patří v Rakousku k největším poskytovatelům hromadné dopravy s dvěma a půl tisíci autobusy. CNG se tam zatím nepoužívá, takže v Písku vlastně poprvé viděli jednoduchost a rychlost plnění. Rakouští dopravci a další hosté, mezi nimiž nechyběl radní Jihočeského kraje pro dopravu Antonín Krák, zástupci města Písku – starosta Ondřej Veselý, místostarosta Vojtěch Bubník a vedoucí odboru dopravy Michal Kovařík, generální ředitel ČSAD AUTOBUSY Č. Budějovice Vladimír Homola, jednatel společnosti Jihočeský koordinátor dopravy JIKORD Jiří Borovka, za investory a zhotovitele stavby člen představenstva ZLINER ENERGY Karel Papežík a manažer společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Václav Král, si prohlédli i hlavní technologické části plnicí stance, kompresorovnu, tlakové zásobníky na stlačený zemní plyn a výdejní stojan s platebním terminálem, který nonstop umožní jednoduchou obsluhu a bezhotovostní placení.

Písecká generálka dopadla na jedničku!

„Jsem rád, že výstavba písecké plnicí stanice probíhá bez obtíží a přesně podle našich představ. Od uvedení do provozu i pro širokou motoristickou veřejnost nás dělí už jen závěrečná revize a schvalovací řízení. Každá nová plnicí stanice je pro nás významným krokem, protože od společného projektu CNG, který počítá s výstavbou dalších plnicích stanic, si hodně slibujeme. Jako jediní v České republice jsme vyvinuli a vyrábíme špičkové technologie pro proces plnění CNG a ocenění odborníků i zájem motoristické veřejnosti ukazuje, že alternace klasických paliv ekologickým a hospodárnějším stlačeným zemním plynem má budoucnost,“ ocenil projekt předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Písecká generálka dopadla na jedničku!