Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV Group loni zvýšil tržby o 10 procent
MOTOR JIKOV Group loni zvýšil tržby o 10 procent

O 10 procent, na 1,3 miliardy korun zvýšila loni své tržby českobudějovická strojírenská skupina MOTOR JIKOV GROUP. Export se na nich podílel 60 procenty a mířil především do USA, Itálie, Švédska, Velké Británie a na Slovensko.

„Za růstem produkce jsou především nové projekty, spojené s aktivním vyhledáváním nových oborů podnikání, nových výrobků a trhů,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel a předseda představenstva MOTOR JIKOV Group a.s. Mezi nové projekty patří například výroba hliníkových komponentů pohonné soustavy pro automobilku Scania nebo plnicích stanic, které slouží k plnění vozidel jezdících na stlačený zemní plyn (CNG). Mezi nové projekty patří i výroba sofistikovaných numerických a robotických strojů.

Skupina MOTOR JIKOV GROUP loni proinvestovala na 85 milionů Kč, především do vysokotlakého a nízkotlakého lití, obráběcích strojů a hloubicího stroje.

Vedle strojních investic chce podnik letos navíc investovat do projektu eko-energií v Soběslavi, kde sídlí společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Konkrétně půjde o revitalizaci výrobní haly spočívající v zateplení pláště a nové fasádě budov, výměně oken, dokončení oprav a zateplení střechy, přestavbě systému vytápění a obnově osvětlení. Celkem letos půjde o zhruba 105 milionů Kč investic. V oblasti inovací se plánuje rozvoj nízkotlakého lití a další vylepšování plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG).

Letošní tržby by měly zůstat zhruba na úrovni roku 2011. Podnikatelský plán však předpokládá růst exportu, především díky vstupu na nové trhy, jako jsou země jižní Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie a bývalého Sovětského svazu.

Akciová společnost MOTOR JIKOV Group vlastnicky zastřešuje tři akciové společnosti, MOTOR JIKOV Strojírenská, MOTOR JIKOV Slévárna a MOTOR JIKOV Fostron. Jejich výrobní program je vzájemně provázán a orientuje se zejména na výrobu komponentů pro automobilový průmysl, výrobu forem a jednoúčelových strojů, produkci odlitků a zemědělskou mechanizaci. Ve skupině pracuje přes 900 lidí.