Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Expandujeme s plnicími stanicemi pro CNG na evropský trh
Expandujeme s plnicími stanicemi pro CNG na evropský trh

Výroba plnicích stanic pro CNG je projektem, do kterého MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. vkládá velkou energii. Enormně roste zájem o alternativní zdroje pohonu motorových vozidel.

A právě stlačený zemní plyn je jednou z nejekonomičtějších a nejekologičtějších variant vůbec.

Plnicí zařízení COMPACT MJ 05 získalo E.ON Energy Globe Award ČR 2011

MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. úspěšně vyrábí zařízení MJ Compact 05, které zvítězilo v prestižní soutěži E.ON Energy Globe Award ČR 2011 v kategorii Vzduch. Zařízení má všechny předpoklady stát se jedním z technologických pilířů umožňujících především domácí a vnitropodnikové plnění vozidel u nás i v dalších zemích Evropy.

V polovině září se proto v třeboňském školicím středisku Prátr sešel tým techniků z pěti evropských zemí na Prvním mezinárodním servisním kursu pro techniky plnicího zařízení MJ Compact 05. Cílem jejich čtyřdenního setkání bylo vyměnit si maximum informací týkajících se technických aspektů výstavby, užívání a servisu tohoto špičkového plnicího zařízení. Mezinárodní tým tvoří kromě Čechů odborníci z Řecka, Nizozemska, Maďarska a Rakouska.

Mezinárodní tým v akci

Řeckými partnery projektu jsou zástupci rodinné firmy, která se dlouhodobě zabývá prodejem osobních vozů a přestavbou vozidel na LPG, pánové George Maroulis a Panos Karvounis. Na základě bohatých zkušeností z prodeje LPG v Řecku navázali kontakt s MOTOR JIKOV Strojírenská a.s., kterou vnímají jako silného hráče s velkým zázemím, potenciálem a strojírenskou tradicí.

CNG mezinárodní tým

„Řecká vláda připravuje řadu pobídek na podporu ekologických paliv. Vidíme proto možnosti ve vytvoření prodejní sítě po celém Řecku. A jsme potěšeni, že naším partnerem v rozšiřování plnicích stanic bude právě MOTOR JIKOV Strojírenská,“ řekl Panos Karvounis.

Dalšími členy týmu jsou zástupci z Maďarska, pánové Zoltán Kovacs a Áron Galambosi. Jejich společnost je výhradním prodejcem technologií CNG pro Maďarskou republiku. Spolupráce s tímto specialistou na CNG přestavby trvá už dva a půl roku. Zoltán Kovacs jako elektroinženýr poskytuje v rámci týmu cenné praktické zkušenosti a jeho postřehy jsou zohledněny i v konstrukci stanic.

CNG mezinárodní tým

„V celém Maďarsku jsou nyní pouhé tři veřejné plnicí stanice CNG. Potenciál pro rozvoj je tedy obrovský,“ uvedl Zoltán Kovacs, který na plnicí stanici Compact MJ 05 oceňuje vedle designu řadu zajímavých technických řešení.

Významnou společnost z Holandska zastupuje specialista na CNG, projektový manažer Joseph van As. Jedná se o silnou stabilní firmu, která se zabývá výstavbou a technologiemi klasických čerpacích stanic. Jejím cílem je rozšířit své portfolio o výstavbu CNG stanic pro všechny státy Beneluxu, velký potenciál nabízí především Belgie. Firma klade důraz na inovativní technická řešení. Proto si také loni za partnera vybrala právě MOTOR JIKOV Strojírenskou a.s. V současné době probíhají jednání o postupném zavádění komplexního sortimentu CNG.

Dalším zahraničním členem týmu je linecká společnost zastoupená panem Klausem Grabnerem.

Partneři oceňují vysokou technickou úroveň plničky

„V průběhu čtyřdenního pracovního setkání se nám podařilo odpovědět na celou řadu otázek, které spolupráce v takto širokém mezinárodním týmu přináší,“ hodnotí setkání Jan Kocourek z MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. „Naši technici CNG plničku společně se zahraničními partnery rozebrali kus po kuse doslova do posledního šroubku a těší nás, že na výsledek práce našich vývojářů a techniků slyšíme slova chvály,“ doplnil Jan Kocourek, který společně s technikem Lukášem Voseckým tvoří českou část mezinárodního týmu.