Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil holding MOTOR JIKOV GROUP
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek  navštívil holding MOTOR JIKOV GROUP

České Budějovice – Ministr průmyslu a obchodu Ing. Jan Mládek, CSc. se osobně přesvědčil, jak funguje spolupráce MOTORU JIKOV, středních škol a učilišť při přípravě učňů a studentů na budoucí povolání. „Našimi výcvikovými středisky projde ročně až 140 učňů a studentů v oborech nástrojář, obráběč kovů, zámečník a maturitním oboru mechanik seřizovač. Pro pracovní trh připravujeme vždy celý ročník a pomáháme tak odpovědným přístupem zvyšovat kvalitu absolventů technických škol,“ představil ministrovi koncepci MOTORU JIKOV jeho generální ředitel Ing. Miroslav Dvořák. Firma nabízí mladým lidem již v průběhu studia stipendia, po ukončení studia pak zajímavou práci. Do stipendijního programu se dostane zhruba desetina studentů. Deset procent pak také najde v MOTORU JIKOV práci.

Ministr Ing. Jan Mládek investici MOTORU JIKOV do mladých lidí ocenil. „Jak se vám daří si pak učně a studenty u sebe po skončení stipendií udržet?“ zajímal se ministr Ing. Jan Mládek. „Proto, aby u nás naši stipendisté zůstali i po absolvování školy, pořádáme exkurze i pro jejich rodiče, motivujeme je finanční odměnou i v rámci povinné praxe, což většina firem nedělá a naši stipendisté se v posledním roce svého studia již připravují na konkrétní pracovní místo, kam po škole nastoupí,“ vysvětlila ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů akciové společnosti MOTOR JIKOV Group Ing. Věra Vrchotová. Při slavnostním ceremoniálu předávání výučních listů/maturitních vysvědčení obdrží absolventi z rukou generálního ředitele Ing. Miroslava Dvořáka blahopřání a hodinky s logem MOTOR JIKOV.

Ministr Jan Mládek si při své návštěvě v pondělí 13. října prohlédl i výrobní prostory divizí MOTOR JIKOV Fostron a.s., MOTOR JIKOV Slévárna a.s., a potkal se i s učni, kteří byli na praxi.

Holding MOTOR JIKOV GROUP má „výcviková střediska“ v Českých Budějovicích a Soběslavi. Povinnou praxi, kdy je učeň jeden týden ve škole – pro teoretickou přípravu a jeden týden na praxi, vykonává po celý školní rok, a to ve 2. + 3. ročníku učebního oboru + ve 4. ročníku maturitního. „Dodržujeme učební osnovy, ale přesto se u nás naučí mnohem více, protože kromě výcvikového střediska se v průběhu školního roku podílejí na výrobě přímo na dílnách a v provozech firmy,“ doplnila ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů Ing. Věra Vrchotová.

Při setkání s ministrem se hovořilo i o účasti MOTORU JIKOV v Sektorové radě pro strojírenství, kde firma jako první v Jihočeském kraji iniciovala a podepsala Sektorovou dohodu pro strojírenství – právě na podporu technického vzdělávání. MOTOR JIKOV podporuje a snaží se aktivně zapojit do všech projektů, které řeší nedostatek kvalifikovaných lidí. Je i v pilotáži projektu POSPOLU, která je právě zaměřena na spolupráci škol a firem, kdy se hledá optimální model této spolupráce a vznikající metodika by měla dostat i legislativní rámec.

Reportáž o návštěvě ministra Jana Mládka v Jihočeské televizi.