Spolupráce MOTORU JIKOV a středních škol a učilišť dostává od letošního školního roku další rozměr.
„V oboru strojírenství se nám podařilo systém stipendií a výchovy mladých lidí dotáhnout do bodu, kdy zcela plní představy naše, školy, studentů a učňů. Nyní bychom podobného stavu chtěli dosáhnout i v oblasti slévárenství. Těší nás, že stejné pozice zastává například i Jihočeský kraj, který také vypsal stipendijní program pro obor slévárenství,“ konstatoval generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.
Cílem je do odborné praxe v oboru slévárenství přilákat i studenty ostatních technických oborů. „Připravili jsme proto doplňkový systém finančních odměn právě pro tyto mladé lidi, kteří se již během učení či studia rozhodnou pro praxi ve slévárenském provozu. Kromě vyšší odměny za povinnou praxi pak ještě při nástupu právě do tohoto provozu získají cílovou motivační prémii deset tisíc korun,“ popsala ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů MOTOR JIKOV Group a.s. Věra Vrchotová. Všichni učni a studenti vykonávající povinou praxi ve firmě již dnes dostávají za svoji práci zaplaceno, což se ve většině ostatních v firem neděje.
Problém nedostatku pracovníků ve slévárenském provozu je částečně způsoben předsudky ze strany rodičů i samotných dětí. „Dnes jde o provoz, který je automatizovaný a hledáme lidi, kteří stroje obsluhují zjednodušeně řečeno přes počítače. Nejde o žádnou těžkou manuální práci. Naopak právě zde jsme již před pěti lety instalovali plně automatizované a robotizované vysokotlaké licí pracoviště odpovídající nárokům průmyslu 4.0. Jde tedy o práci vhodnou pro mladou generaci spojenu s moderními informačními technologiemi,“ zdůraznila Věra Vrchotová.
MOTOR JIKOV trvale poptává lidi na pozice obsluh licích strojů, operátorů, seřizovačů a také programátorů slévárenských zařízení.