Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > Den plynové mobility zdůraznil myšlenku, že jezdit na zemní plyn se vyplatí
Den plynové mobility zdůraznil myšlenku, že jezdit na zemní plyn se vyplatí

Česká republika je připravena na masivní rozvoj využívání vozidel na zemní plyn. Přesvědčily se o tom stovky návštěvníků z řad oborné veřejnosti, které na začátku září přilákala akce Českého plynárenského svazu s názvem Den plynové mobility. K vidění byly ty nejnovější technologie z oblasti plynové mobility, jako jsou osobní vozy na stlačený zemní plyn (CNG), tahače na zkapalněný zemní plyn (LNG), autobusy, vozidla komunálních služeb, přenosné i stacionární plnicí stanice nebo technologie pro využití biometanu v dopravě.

„Na akci určené pro odbornou veřejnost a obchodní partnery vystavovatelů jsme prezentovali domácí plnící zařízení MJ Compact 05. K vidění byly všechny CNG modely značky Škoda, tedy Scala, Kamiq a zejména nová generace oblíbené Octavie, dále LNG tahače Scania, Volvo, CNG dodávky a nákladní automobily Iveco. Z technologií byly prezentovány např. LNG výdejní stojan, mobilní zásobník a cisterna na LNG a další,“ informoval manažer prodeje CNG MOTORU JIKOV Strojírenská a.s. Jan Kocourek.

Český plynárenský svaz na Dnu plynové mobility vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel a nabídl pomoc v podobě odborných konzultací a podpory v oblasti legislativních změn. Výzvu podpořil také Svaz měst a obcí ČR, Svaz dovozců automobilů nebo sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

„Zemní plyn je dnes nejdostupnějším a často i jediným řešením, jak snížit emise škodlivin v dopravě a splnit klimatické cíle Evropské unie. Pro další rozvoj plynové mobility je však zásadní správné a včasné nastavení ekonomické podpory ze strany státu,“ řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS.

„Bez zemního plynu v dopravě nejsme schopni splnit emisní cíle, ke kterým jsme se zavázali. Hovoří se sice i o jiných alternativách, ale zemní plyn vždy vyjde jako nejvhodnější jak z pohledu ekonomiky provozních nákladů, tak ekologických přínosů. Navíc v oblasti nákladní dopravy dnes neexistuje žádné jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu a ekologického provozu. Státní podpora zejména v tomto sektoru je navíc nezbytná i z pohledu zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců i v jiných evropských zemích, kde podpora pro plynová vozidla existuje,“ doplnila Lenka Kovačovská.

Popiska pod obě foto: Součástí Dne plynové mobility s Českým plynárenským svazem byly odborné prezentace i ukázka plnicích technologií a vozidel na CNG a LNG