Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV GROUP > REPORT > MOTOR JIKOV připravuje nové projekty za více než čtvrt miliardy korun
MOTOR JIKOV připravuje nové projekty za více než čtvrt miliardy korun

Druhá polovina roku 2019 znamenala pro MOTOR JIKOV obecně pokles tržeb a odchylování se od obchodního plánu. Příčiny popsal ředitel pro strategický obchod MOTORU JIKOV Group a.s. Jiří Slíva. „Bylo to dáno pomalu ale jistě nastupující hospodářskou recesí, na kterou jsme se připravovali a dle to toho jsme koncipovali i obchodní plány na rok 2020. V těchto letech nám navíc postupně končí celá řada mnohdy nosných projektů. Jedná se především o našeho největšího obchodního partnera švédskou automobilku SCANIA, kde průběžně dochází ke koncepčním změnám dílů a končící životnosti některých projektů. To je normální proces. Naším úkolem je nahradit takovéto projekty novými,“ uvádí Jiří Slíva.
S ohledem na výrazně agresivnější konkurenci a pokračující globalizaci trhu je úkol vyplnit volné kapacitní prostory a nahradit končící projekty čím dál složitější. „Přesto se nám toto daří, i když ne vždy tak, jak bychom si přáli, tedy především, aby tyto výměny na sebe plynule navazovaly a nevznikaly časové úseky, kdy jsou některé kapacity nevyužité. Těch faktorů je mnoho, technologických, obchodních, navíc v kombinaci s projektovými harmonogramy zákazníka, které se poměrně často mění,“ upřesnil ředitel pro strategický obchod.
Za poslední období zhruba 1,5 roku se firmám MOTORU JIKOV GROUP podařilo získat nominace na nové projekty v celkovém obratu necelých 10 mil euro v maximálním ročním obratu. Rozjednány jsou další projekty zhruba v podobném ročním objemu.

Hlavním zákazníkem a zdrojem zůstává pro MOTOR JIKOV GROUP švédská SCANIA. „V rámci nové společnosti TRATON GROUP, kam spadá i německý MAN, vyvíjí společnou platformu pohonu CBE1 = common base engine. Jinými slovy jde o jednotné pohonné ústrojí pro všechny vozidla spadající pod skupinu TRATON. Pro nás, jakož pro dodavatele, to znamená vyšší objemy, ale na druhou stranu i vyšší konkurenci při získání takovéhoto projektu. Nemalou roli v této soutěži hraji i naše schopnost plnit dodávky a držet vysokou úroveň kvality,“ zdůraznil Jiří Slíva.
Většina projektů platformy CBE1 musí být ovzorkována ještě v letošním roce. Start sériové výroby (SOP) je plánován na září roku 2021, přičemž náběhová křivka má být velmi strmá s šedesáti procenty objemu hned v roce 2022. Maximální objem je plánován v roce 2026. Životnost této první společné platformy je předpokládána na deset let.
Bohužel do slibně rozjetého procesu získávání nových příležitostí nám nečekaně v březnu zasáhl koronavirus a většina zákazníků a potenciálních partnerů buď zcela zastavila nebo zčásti utlumila nejen svou výrobu ale i své projektové a vývojové aktivity. „Samozřejmě dál běží poptávková a výběrová řízení, nicméně jejich je objem je poměrně malý a veškerá komunikace je obtížná. Kvůli zákazu pohybu osob často nelze efektivně jednat a řešit obchody na osobních setkáních. Doufejme, že se situace brzy zlepší,“ doufá Jiří Slíva.